Owsiak do Jakiego ws. WOŚP: Niech Pan nie rozdziela łask i obietnic dotyczących naszych działań

Najpierw Piotr Guział, który ma zostać wiceprezydentem Warszawy w przypadku wygranej Patryka Jakiego (PiS), obiecał wsparcie WOŚP. Teraz do tych deklaracji stanowczo się odniósł Jurek Owsiak, szef Orkiestry.

- Symbole Warszawy jak Parada Równości, in vitro, Wolna Kultura czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będą utrzymane i będą rozszerzone - powiedział Piotr Guział w poniedziałkowym programie "Tak Jest" w TVN24. Jurek Owsiak, szef WOŚP, we wtorek po południu odniósł się do tych obietnic na Facebooku. Opublikował list otwarty do sztabu wyborczego Patryka Jakiego.

"Trudno oczekiwać od Pana życzliwości"

Owsiak zaapelował do kandydata PiS, by nie składał deklaracji dotyczących nadchodzącego Finału WOŚP. Przypomniał, że Patryk Jaki, zanim ogłosił start w wyborach na prezydenta Warszawy, bardzo negatywnie wypowiadał się o znanej akcji charytatywnej.

"Trudno oczekiwać od Pana - Panie Jaki, w tej sprawie życzliwości, ponieważ w swoim wystąpieniu podczas 26. Finału podał Pan uczciwość Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wątpliwość, wręcz sugerując nieprawidłowości i nieścisłości w naszym działaniu. A także wypowiedział Pan, w kontekście WOŚP, bulwersujące słowa o „cywilizacji śmierci” - skrzywdził Pan w ten sposób sympatyków, wolontariuszy i organizatorów WOŚP w całej Polsce" - napisał Owsiak.

Owsiak o TVP

Szef WOŚP poruszył także temat TVP, która od czasu objęcia władzy przez PiS nie informuje o działaniach Orkiestry. "(Ta) telewizja wspierając Pana - no bo w sumie jest to Pana telewizja - wprowadziła całkowite embargo na działania Polaków w ramach WOŚP" - oceniła Owsiak.

Według niego jest to jednak tylko sytuacja przejściowa, która przeminie z władzą PiS. "Mając ponad 6 dych na karku, byłem już także świadkiem, jak publiczna telewizja z dnia na dzień zmieniała się w swoim wyrazie o 180 stopni, a jej dyrektorzy i tworzący ją ludzie nie wiedzieli, gdzie ze wstydu się podziać" - napisał szef WOŚP.

Owsiak do Jakiego: Niech Pan nie rozdziela łask

W swoim wpisie Owsiak kilkukrotnie podkreślił, że WOŚP to dzieło organizatorów, wolontariuszy i darczyńców. "Niech więc Pan, i Pana sztab, nie rozdziela łask i obietnic dotyczących naszych działań, My doskonale wiemy, jak skutecznie zorganizować Finał i w odróżnieniu od polityków - nigdy w naszych działaniach nie zapraszaliśmy na zbiór gruszek z wierzby" - napisał Owsiak. Na koniec radzi Patrykowi Jakiemu, że jeśli chce mieć wkład w działania Orkiestry, to może wrzucić choćby 1 grosz do skarbonki.

TOK FM PREMIUM