Unia Europejska okrada USA? "Wielu ekonomistów, polityków zdumiałoby się tymi słowami"

Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych jest zaskoczony słowami Trumpa nt. UE. Wg amerykańskiego prezydenta, "Unia Europejska okrada Stany Zjednoczone".

"Unia Europejska nas okrada" - tak o wspólnocie powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu z Andrzejem Dudą. Polskiego prezydenta takie stwierdzenie nie zaskoczyło. Powiedział, iż "trudno dziwić się, że taka jest postawa" Stanów Zjednoczonych.

Spotkanie z Trumpem? Przygotowanie do wizyty

Zdaniem Eugeniusza Smolara z Centrum Stosunków Międzynarodowych, słowa Donalda Trumpa o UE są niezrozumiałe. - Bardzo wiele osób - ekonomistów, polityków - zdumiałoby się tymi słowami, biorąc pod uwagę wielkość inwestycji amerykańskich w Europie - powiedział.

Trzeba pamiętać, że Andrzej Duda sam wypowiedział się o UE w podobnym tonie. Przed tygodniem, podczas wizyty w Leżajsku, mówił o "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla Polski niewiele wynika".

Płomienne wystąpienie prezydenta w Leżajsku. O "wyimagonowanej wspólnocie"

Z kolei według szefa Fundacji Batorego Aleksandra Smolara, słowa Andrzeja Dudy w Leżajsku miały na celu przypodobanie się Trumpowi jeszcze przed podróżą do Ameryki.

- Oczywiście można powiedzieć, że to się stało w ramach słowotoku, który charakteryzuje Andrzeja Dudę. Po prostu mogło mu się to wymsknąć. Ale jak spojrzy się na jego słowa, jako na racjonalne zachowanie, to można stwierdzić, że było to  przygotowanie amerykańskiej wizyty - powiedział Aleksander Smolar w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w Poranku Radia TOK FM.

Czytaj też:  Andrzej Duda niczym sekretarz Trumpa? "To niedopatrzenie może być symboliczne"

DOSTĘP PREMIUM