Warto rozmawiać! Kandydaci na prezydenta Wrocławia apelują do Jacka Sutryka o udział w debacie TOK FM

Ubiegający się o prezydenturę Wrocławia Jacek Sutryk zmienił zdanie i nie przyjdzie na debatę kandydatów na prezydenta miasta organizowaną przez TOK FM. Wywołało to reakcję jego kontrkandydatów.

Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, zrezygnował z udziału w czwartkowej (20 września) debacie "Usłysz Wrocław" organizowanej przez TOK FM.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej nie przyjdzie, bo nie chce odpowiadać na pytania mieszkańców? 

Co spowodowało zmianę jego decyzji, skoro, jak informuje nas wydawczyni debat, Anna Piekutowska, kandydat wyrażał chęć udziału w wydarzeniu? 

- Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prasowy Jacka Sutryka, powiedział, że wezmą udział w debacie, ale zorganizowanej przez kilka redakcji i że kandydat chętnie weźmie udział w trzech lub czterech takich debatach - przytoczyła nowe stanowisko sztabu Piekutowska. - Nie trafiły do niego moje argumenty, że na debaty przychodzi publiczność i że jest to debata przede wszystkim z mieszkańcami, i to przede wszystkim oni zadają podczas niej pytania kandydatom. To nie jest rozmowa pięciu polityków w studiu - podkreśliła wydawczyni. 

Nie będzie kandydatki PiS, nie będzie kandydata Koalicji Obywatelskiej?

Zachowanie kandydata dziwi tym bardziej, że wcześniej nie pojawiały się żadne sygnały świadczące o tym, że formuła debaty może Sutrykowi nie odpowiadać. 

- Jacek Sutryk mówił, że raczej przyjdzie na debatę organizowaną przez TOK FM, ale musi się jeszcze chwilę zastanowić. Natomiast następnego dnia rano zwołał konferencję prasową, na której wyraził gotowość do debaty z panią Mirosławą Stachowiak-Różecką (kandydatką PiS - red.). Po tej konferencji dostałam informację, że jednak nie przyjdą - wyjaśniała Piekutowska.

Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka, która drugi raz staruje w wyborach na prezydenta Wrocławia, przesłała wcześniej do redakcji list, w którym  wyjaśniała powody odmowy udziału w debacie: 

"Rozumiem, że debiutanci ubiegający się po raz pierwszy o fotel prezydenta Wrocławia mają potrzebę określenia swojej osobowości politycznej i zestawienia programów podczas debat we własnym gronie. Jednak moim zdaniem, najlepszą formą dyskusji, na tym etapie kampanii, są bezpośrednie spotkania z Wyborcami. To mieszkańcy Wrocławia zdecydują o tym kto zostanie prezydentem miasta. Jeśli głosowanie wykaże, że niezbędna jest druga tura, kandydaci którzy uzyskają odpowiednie poparcie zapewne spotkają się podczas kluczowej debaty". 

Czytaj też: "Gasi Pan obywatelski płomień". Lempart odpowiada Sutrykowi i potępia "farbowanych opozycjonistów"

Jak informuje wydawczyni debat TOK FM, kiedy dowiedział się o tym Jacek Sutryk, również zrezygnował z takiej formy rozmowy z mieszkańcami. 

Z kolei z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że sztab Sutryka wysłał do Mirosławy Stachowiak-Różeckiej list z zaproszeniem do wspólnej debaty. 

Pozostali kandydaci apelują

Katarzyna Obara z Komitetu Wyborczego Bezpartyjny Wrocław apeluje natomiast do kandydata KO o zmianę zdania. "Obecnie nie pozostaje nam nic więcej niż wezwać Jacka Sutryka, by dostosował się do własnego apelu i stawił się na debacie, tej konkretnej w TOK FM, a nie wirtualnej, do której wzywa" - napisała w oświadczeniu. 

O udział w debacie organizowanej przez TOK FM do Jacka Sutryka, ale i do Mirosławy Stachowiak-Różeckiej apelują również pozostali kandydaci. - Udział w debatach jest naszym obowiązkiem. Unikanie ich nie jest próbą budowania republiki, tylko oligarchii za zamkniętymi drzwiami - napisał na Twitterze Jerzy Michalak.

Wtórowała mu Marta Lempart, która pozwoliła sobie również na ironię: Rozumiem, że to strach przed sytuacją, w której OBYWATELE/KI zadają nieuzgodnione wcześniej pytania (pisownia oryginalna).

Sytuację skomentowała również Małgorzata Tracz, która odniosła się bezpośrednio do postawy Sutryka i Stachowiak-Różeckiej: Hasło Wrocław Rozmawia pod ich rządami pozostałoby tylko pustym hasłem. To nie będzie dobra zmiana, a raczej zła kontynuacja polityki uprawianej w gabinetach.

O udziale w debatach nie jako o przywileju, ale jako o obowiązku pisała za to Katarzyna Obara-Kowalska

Wrocławska debata z cyklu Usłysz Swoje Miasto odbędzie się 20 września o 18:00  w Dolnośląskim Centrum Filmowym na ulicy Piłsudskiego 64a. W debacie wezmą udział: Katarzyna Obara-Kowalska, Jerzy Michalak, Małgorzata Tracz i Marta Lempart. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej informacji TUTAJ.

Na Państwa maile z pytaniami dla kandydatów czekamy pod adresem uslysz@tok.fm.

Czytaj też: Jacek Sutryk: Tęczowe flagi na tramwajach we Wrocławiu? "To może nakręcić sytuację"

Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia, tłumaczy dlaczego nie chce zakładać na pomniki koszulek

TOK FM PREMIUM