"To porażka prokuratury z czasów PO". Ziobro nie ma sobie nic do zarzucenia, ws. ekshumacji smoleńskich

- Nie traktuję wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako porażki obecnej prokuratury - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Chodzi o orzeczenie ETPC, który uznał dzisiaj, że Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody rodzin ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. 

Polskie państwo musi wypłacić po 16 tys. euro Małgorzacie Rybickiej, wdowie po pośle Arkadiuszu "Aramie" Rybickim oraz Ewie Solskiej, żonie działacza Rodzin Katyńskich Leszka Solskiego.

Ziobro: Porażka prokuratury za czasów PO

Decyzję o ekshumacjach podjęła, przypomnijmy, w 2016 roku Prokuratura Krajowa. Zwierzchnikiem prokuratorów jest prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zdaniem ministra wyrok można interpretować jako jako porażkę prokuratury, ale tej z czasów rządu Platformy Obywatelskiej. 

- Problem polega na tym, że sekcja zwłok nie została przeprowadzona wtedy, kiedy ciała trafiły do Polski. Niezwłocznie. W związku z tym rzeczywiście doszło do pewnego zdarzenia, którego nie powinno mieć miejsca i ma reperkusje w tym wyroku. Mianowicie do konieczności ekshumacji ciał w wyniku tego, że zaniechano czynności wtedy, kiedy one powinny być przeprowadzone - tak Zbigniew Ziobro komentował dzisiejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Małgorzata Rybicka: Sprawiedliwości stało się zadość

Małgorzata Rybicka, dzięki której trybunał zajął się sprawą ekshumacji, dokonywanych wbrew woli rodziny, dzisiejszy wyrok przyjęła z zadowoleniem. - Sprawiedliwości stało się zadość - mówiła w rozmowie z reporterem TOK FM Pawłem Radzewiczem.

Podkreśliła też, że nie oczekuje przeprosin. - Kolejna sprawa to jest pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy tę decyzję podjęli, którzy są odpowiedzialni za naszą krzywdę - stwierdziła Rybicka.

Czytaj też: Protest przeciwko ekshumacji Arkadiusza Rybickiego. Rodzinę oddzielono od grobu kordonem policji>>>

Wyrok ETPC skomentowała również Bożena Grzywaczewska, siostra Arkadiusza "Arama" Rybickiego.

83 ekshumacje

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. 

W tym roku miało miejsce 26 ekshumacji. Prokuratura oświadczyła, że znaleziono 69 szczątków ludzkich, pochodzących od 26 osób, w trumnach innych ofiar katastrofy. Dwa ciała zostały zamienione. Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Mamy w sobie gorycz i gniew..." - milczący protest przeciwko ekshumacji ciała Arkadiusza Rybickiego

DOSTĘP PREMIUM