Atak na synagogę w Gdańsku. Policja publikuje wideo z mężczyzną, który rzucił kamieniem w modlące się kobiety

Gdańska policja poszukuje mężczyzny, który rzucił kamieniem i wybił szybę w gdańskiej synagodze. W środku przebywały modlące się kobiety oraz dzieci.

Do ataku doszło 19 września podczas trwania święta Jom Kipur. Mężczyzna wrzucił przez okno synagogi dużych rozmiarów kamień. W przedsionku siedziały akurat kobiety oczekujące na Neilę (końcową modlitwę Jom Kipur). Kamień przeleciał kilkanaście centymetrów od twarzy jednej z nich. W pobliżu przebywały też dzieci.

Policja: Zatrzymanie sprawcy to kwestia czasu 

Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy i opublikowali nagranie, na którym widać mężczyznę. 

- To zdarzenie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie bezpieczeństwa utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Do przestępstwa doszło podczas nabożeństwa, dlatego na tę chwilę jest taka kwalifikacja czynu - tłumaczy Karina Kamińska z gdańskiej policji, dodając, że funkcjonariusze ustalają też czy zdarzenie miało tło religijne, czy było chuligańskim wybrykiem.

 

Osoby, które rozpoznają mężczyznę lub mają informacje na jego temat, proszone są o kontakt z policją. Można je przekazać telefonicznie, dzwoniąc pod nr telefonu: (58) 521-15-22 lub przesłać wiadomość na adres mailowy: komendant.kp3@gd.policja.gov.pl

Zobacz także: "Złe duchy przypalają im tyłek". Dotarliśmy do instrukcji walki z polityką równości w Gdańsku

Gmina: Praktyka nacjonalistycznych bojówek

- Ataki na synagogi w święto Jom Kipur były dość częstą praktyką nacjonalistycznych bojówek w Polsce, lecz miało to miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku - czytamy na stronie gminy. 

Sprawę skomentował też prezydent Paweł Adamowicz. - W Gdańsku nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc - napisał na Facebooku. 

W związku z incydentem przed gdańską synagogą odbędzie się dzisiaj spotkanie pod hasłem "To nie jest oblicze Gdańska". Wezmą w nim udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Lesław Piszewski przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz
Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Trzaskowski idzie na Paradę Równości. Czy w ślad za nim ruszy PO?

 

TOK FM PREMIUM