Żakowski: Jak się pan czuje jako twarz zamachu na sądy? Rzecznik nowej KRS: Nie mam się czego wstydzić

Gościem Jacka Żakowskiego w TOK FM był dr Maciej Mitera, rzecznik nowej KRS, wybranej głosami polityków PiS i Kukiz'15. - Jak się pan czuje jako twarz zamachu na sądy? - zapytał go dziennikarz.

- Miło czy nie, jak się taką twarz widzi w lustrze? - dopytywał Żakowski.

-  Nie jestem zamachowcem. Prawie pięć dekad żyję, nie ma w moim życiu takich momentów, za które musiałbym się wstydzić - odpowiedział sędzia dr Maciej Mitera.

- Wszystkich się nie zadowoli - dodał gość TOK FM, dopytywany o głosy krytyki. Przekonywał, że nowa KRS i on działają zgodnie z prawem.

Przyznał jednak, że w nowej KRS zdarzyła się sytuacja, do której - jego zdaniem - nie powinno dojść. Chodzi o to, że nowa KRS rekomendowała do SN Małgorzatę Ułaszonek-Kubackiej, która została skazana wyrokiem dyscyplinarnym.

Sędzia Mitera decyzję ws. sędzi nazwał "niedopatrzeniem".

Prokuratorzy mają dyscyplinować sędziów

Następnie Żakowski zapytał Miterę, co sądzi o tym, że połowę składu izby dyscyplinarnej SN stanowią prokuratorzy, czyli podwładni prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

- To są wizje modelu tego sądownictwa dyscyplinarnego. Ale taka jest wola ustawodawcy, a jako legalista, co mam robić? Kontestować to? Jeśli mam obowiązujące prawo, to jako sędzia, co mam zrobić? - pytał dr Maciej Mitera.

- Może trzeba czasem być państwowcem, a nie legalistą; patriotą, a nie urzędnikiem? - dopytywał Jacek Żakowski, cytując wypowiedź prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego ustawy, na podstawie których PiS przeprowadza zmiany w SN, są niezgodne z prawem.

- Jeśli mielibyśmy się kierować sercem, to dylematy Antygony pan redaktor doskonale zna - odpowiedział rzecznik KRS.

- Pan-Antygona, grzebie sądownictwo, bo tak musi? To pan chce powiedzieć? - wtrącił Jacek Żakowski.

- Przepisy przeszły całą ścieżkę legislacyjną. To jako sędzia, co mam powiedzieć, że prawo nie obowiązuje? - powtarzał sędzia Mitera.

Będą dyscyplinarki?

W nowej KRS dziś drugi dzień wyjaśnienia składają sędziowie, którzy krytykowali w mediach działania władzy dotyczące wymiaru sprawiedliwości lub zdecydowali się wysłać pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rzecznik nowej KRS przekonywał w TOK FM, że nie ma podstaw, by mówić o tym, iż rzecznik dyscypliny chce zastraszyć sędziów.

- To ja teraz, jako obywatel, chcę zainteresować rzecznika zachowaniem samego rzecznika. Myśli pan, że zareaguje i wezwie sam siebie? - zapytał gospodarz Poranka Radia TOK FM.

- Jeśli rzecznik dyscypliny uzna, że doniesienie jest zasadne, to powinien wezwać zastępcę (prowadzącego postępowania wobec czworga sędziów - red.) - odpowiedział dr Mitera, przekonując, że rzecznik dyscypliny jest w pełni niezależny.

Nowa KRS kontra ENCJ

Nowa KRS rozważa odejście z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. To odpowiedź na decyzję ENCJ o zawieszeniu nowej KRS. Zdaniem sędziego Mitera wyjście z europejskiej organizacji to zły pomysł.

- Chcę być w europejskich strukturach, bo czuję się częścią cywilizacji europejskiej - stwierdził rzecznik nowej KRS.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zawiesiła członkostwo nowej KRS. Według władz organizacji, nowa KRS nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

ENCJ zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona niezależności sądownictwa. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które w 2004 roku organizację założyły. 

Czytaj też: Kto jest I prezesem SN? Rzecznik KRS: Trudno powiedzieć, kto faktycznie wykonuje tę władzę>>>

Rzecznik Maciej Mitera: Kompromitacja nowej KRS? Nie podzielam tej opinii

TOK FM PREMIUM