Trzaskowski o "wyimaginowanej wspólnocie" Dudy: Nie można mówić Unii, że chcemy tylko pieniędzy

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który twierdzi, że Unia Europejska jest "wyimaginowaną wspólnotą".

Unia Europejska według władzy

- Jeżeli rząd PiS rzeczywiście nie będzie przestrzegał orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak zapowiadał minister Gowin, to stawia się poza marginesem Wspólnoty. W tym momencie dla rządu PiS to naprawdę będzie wyimaginowana wspólnota, tak jak powiedział prezydent Andrzej Duda. Niestety ten rząd skaże się na bycie na marginesie albo poza Unią. Takie będą konsekwencje ich zachowania - stwierdził polityk.

- Jeśli ktoś kwestionuje istnienie tej wspólnoty, to postępuje wbrew polskiej racji stanu. To ta wspólnota ma nam zapewniać bezpieczeństwo i dobrobyt - stwierdził Rafał Trzaskowski, odnosząc się do głośnej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. - Nie można mówić: "nie zgadzamy się ze wszystkim, chcemy tylko pieniędzy". Nikt na to nie pójdzie, bo solidarność ma znaczenie - ocenił kandydat KO. - Rząd PiS nie zaproponował w Unii Europejskiej niczego konstruktywnego, a jego jedynym sojusznikiem jest Viktor Orbán, który jeszcze skuteczniej stawia się poza marginesem UE, a z kolei jego sojusznikiem jest Władimir Putin - powiedział Rafał Trzaskowski.

Komisja Europejska a polityka PiS

Jacek Żakowski zapytał, czy to, że Komisja Europejska nie złożyła pozwu przeciwko rządowi PiS, świadczy o tym, że szuka pretekstu, by się wycofać z egzekwowania przestrzegania praworządności. - Jest konflikt w obozie władzy. Premier Morawiecki i minister Ziobro wysyłają sprzeczne sygnały. Rozumiem, że Komisja Europejska daje im ostatnią szansę - stwierdził Rafał Trzaskowski.

- To nie jest tak, że w Komisji Europejskiej ktoś ma wielką przyjemność z obserwowania tego, jak PiS depcze naszą demokrację - ocenił polityk. - Ta presja jest po coś. Presja Komisji Europejskiej i instytucji europejskich jest po to, żeby PiS wycofał się z najbardziej rażących przykładów łamania Konstytucji RP - powiedział Trzaskowski.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Następnie Jacek Żakowski poruszył temat stałej bazy wojskowej USA na terytorium Polski. - Czy pana zdaniem to, co stało się w Waszyngtonie podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy, odsuwa stałą obecność Amerykanów w Polsce czy tylko zawiesza dyskusję? - zapytał dziennikarz.

- Moim zdaniem nic nowego się nie wydarzyło w tej sprawie. Nie stało się nic złego poza tym, jaką rolę prezydent Duda postanowił przyjąć podczas tej wizyty - ocenił Rafał Trzaskowski. - Mocniejsze były deklaracje USA z 2008 roku - ocenił Trzaskowski. - Cieszę się jednak, że ta wizyta się odbyła. Chcę wierzyć, że prezydent Trump nie traktuje prezydenta Dudy w sposób instrumentalny - powiedział kandydat KO na prezydenta Warszawy.

Chcesz wiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

 • Co według Rafała Trzaskowskiego łączy PiS z Viktorem Orbánem, a co dzieli?
 • Jakie plany ma kandydat KO na 18 października?
Czy będziesz głosować w wyborach samorządowych 21 października i 4 listopada?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Wybory samorządowe 2018. Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, jest gościem TOK FM
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Trzaskowski, nie zapominaj , ze Polska tez wplaca do kasy wiec po co te insynuacje! ?

 • mrpens

  Oceniono 3 razy 1

  Rafalala pokaż cycki dam ci ciastko

 • matts06

  Oceniono 1 raz -1

  A Trzaskowski na kolanach przed Kościołem, a tyle było mówienia o świeckości państwa. Ale jak przychodzi co do czego, to Rafałek i tak biegnie do Kościółka prosić biskupów o głosy. Żenada... Jaki i Trzaskowski, obaj siebie warci.

 • andrzej1.61

  Oceniono 3 razy -1

  Duda to mierny chłopiec na posyłki facia z Żoliborza o mentalności drobnego złodziejaszka i kolaboranta ma to genach jak cała rodzina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX