Polski rząd twierdzi, że do NFZ nie wpływają skargi dot. odmowy zabiegu aborcji. "To nieprawda"
Komitet Ministrów Rady Europy wezwał rząd Polski do podjęcia niezwłocznych działań, które zapewnią skuteczny dostęp do legalnych zabiegów przerwania ciąży, w tym do informacji o możliwości skorzystania z takiego zabiegu.
- Wczoraj Komitet Ministrów Rady Europy, który nadzoruje realizację wyroków tego Trybunału, wydał ważną decyzję. Podkreśla w niej, że Polska nadal nie wykonuje wyroków w sprawach aborcyjnych. Nasze prawo nadal nie gwarantuje efektywnego dostępu do zabiegu przerwania ciąży w momencie, gdy kobieta, zgodnie z polskim prawem, powinna móc z niego skorzystać - powiedział Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Sprawa zgwałconej dziewczynki z 2012 roku
Gość Radia TOK FM zwrócił uwagę na to, że komitet, zajmował się wczoraj (21 września) m.in. wyrokiem z 2012 roku.
- Sprawa dotyczyła dziewczynki, która została zgwałcona. Zgodnie z polskim prawem, miała możliwość usunięcia ciąży. Natomiast wędrowała po szpitalach, które sukcesywnie odmawiały jej wykonania zabiegu. Ostatecznie złożyła wspólnie z matką skargę do Trybunału. A ten orzekł w 2012 roku, że doszło do naruszenia szeroko pojętego prawa do życia prywatnego, ale też do naruszenia wolności od poniżającego traktowania - powiedział Jarosław Jagura.
Ekspert podkreślił, że mimo upłynięcia sześciu lat od wyroku, rząd polski nie zrobił nic w sprawie stwierdzonych naruszeń.
- Rok temu komitet zapytał NFZ, czy prowadzi postępowania w stosunku do lekarzy i placówek, które odmawiają wykonania aborcji. Rząd polski w odpowiedzi nie wskazał na żadne postępowania, które miałyby się toczyć. Stwierdzono też, że do NFZ nie wpłynęły żadne skargi. To nieprawda. Wiemy o tym, bo zapytaliśmy o to fundusz. Otrzymaliśmy odpowiedź, że jak najbardziej takie skargi do niego wpływały - powiedział ekspert w rozmowie z TOK FM.
W ten sposób HFPC dowiedziało się, że między 2008, a 2017 rokiem Narodowy Fundusz Zdrowia zajmował się czterema sprawami, w których odmówiono wykonania aborcji. Tylko jedno postępowanie skończyło się nałożeniem kary umownej.
Komitet Ministrów Rady Europy oczekuje zmiany prawa
Europejski Trybunału Praw Człowieka oczekuje od Polski, że będzie można skorzystać z prawa do aborcji w takich sytuacjach, jak ta z 2012 roku.
- Komitet ustalił, że obecnie polskie prawo w kwestii zagwarantowania dostępu do zabiegów przerwania ciąży, jest iluzoryczne. Pyta teraz polskie władze o to, co ma zrobić kobieta, jeśli lekarz powołuje się na klauzulę sumienia i odmawia wykonania zabiegu. Bo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, lekarz nie ma już obowiązku wskazywania innego lekarza, czy placówki, w której kobieta mogłaby skorzystać z zabiegu - powiedział ekspert z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Czytaj też: Auto z antyaborcyjnymi plakatami na widoku dzieci. Straż miejska rozkłada ręce. Czy można coś z tym zrobić?
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć