Polski rząd twierdzi, że do NFZ nie wpływają skargi dot. odmowy zabiegu aborcji. "To nieprawda"

Komitet Ministrów Rady Europy wezwał polski rząd do podjęcia działań zapewniających dostęp do legalnych zabiegów przerywania ciąży. - Zgodnie z polskim prawem, kobiety powinny móc z niego skorzystać - mówił ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Komitet Ministrów Rady Europy wezwał rząd Polski do podjęcia niezwłocznych działań, które zapewnią skuteczny dostęp do legalnych zabiegów przerwania ciąży, w tym do informacji o możliwości skorzystania z takiego zabiegu. 

- Wczoraj Komitet Ministrów Rady Europy, który nadzoruje realizację wyroków tego Trybunału, wydał ważną decyzję. Podkreśla w niej, że Polska nadal nie wykonuje wyroków w sprawach aborcyjnych. Nasze prawo nadal nie gwarantuje efektywnego dostępu do zabiegu przerwania ciąży w momencie, gdy kobieta, zgodnie z polskim prawem, powinna móc z niego skorzystać - powiedział Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Sprawa zgwałconej dziewczynki z 2012 roku

Gość Radia TOK FM zwrócił uwagę na to, że komitet, zajmował się wczoraj (21 września) m.in. wyrokiem z 2012 roku.

- Sprawa dotyczyła dziewczynki, która została zgwałcona. Zgodnie z polskim prawem, miała możliwość usunięcia ciąży. Natomiast wędrowała po szpitalach, które sukcesywnie odmawiały jej wykonania zabiegu. Ostatecznie złożyła wspólnie z matką skargę do Trybunału. A ten orzekł w 2012 roku, że doszło do naruszenia szeroko pojętego prawa do życia prywatnego, ale też do naruszenia wolności od poniżającego traktowania - powiedział Jarosław Jagura.

Ekspert podkreślił, że mimo upłynięcia sześciu lat od wyroku, rząd polski nie zrobił nic w sprawie stwierdzonych naruszeń. 

- Rok temu komitet zapytał NFZ, czy prowadzi postępowania w stosunku do lekarzy i placówek, które odmawiają wykonania aborcji. Rząd polski w odpowiedzi nie wskazał na żadne postępowania, które miałyby się toczyć. Stwierdzono też, że do NFZ nie wpłynęły żadne skargi. To nieprawda. Wiemy o tym, bo zapytaliśmy o to fundusz. Otrzymaliśmy odpowiedź, że jak najbardziej takie skargi do niego wpływały - powiedział ekspert w rozmowie z TOK FM.

W ten sposób HFPC dowiedziało się, że między 2008, a 2017 rokiem Narodowy Fundusz Zdrowia zajmował się czterema sprawami, w których odmówiono wykonania aborcji. Tylko jedno postępowanie skończyło się nałożeniem kary umownej. 

Komitet Ministrów Rady Europy oczekuje zmiany prawa

Europejski Trybunału Praw Człowieka oczekuje od Polski, że będzie można skorzystać z prawa do aborcji w takich sytuacjach, jak ta z 2012 roku.

- Komitet ustalił, że obecnie polskie prawo w kwestii zagwarantowania dostępu do zabiegów przerwania ciąży, jest iluzoryczne. Pyta teraz polskie władze o to, co ma zrobić kobieta, jeśli lekarz powołuje się na klauzulę sumienia i odmawia wykonania zabiegu. Bo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, lekarz nie ma już obowiązku wskazywania innego lekarza, czy placówki, w której kobieta mogłaby skorzystać z zabiegu - powiedział ekspert z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Czytaj też: Auto z antyaborcyjnymi plakatami na widoku dzieci. Straż miejska rozkłada ręce. Czy można coś z tym zrobić?

"Może nie słyszy pan polskich kobiet, bo ich głos jest zagłuszany przez kościelne dzwony". Hiszpańska europosłanka zwróciła się do Mateusza Morawieckiego

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM