Jarosław Kaczyński: "Ojkofobia" sędziów to jedna z przyczyn reformy sądownictwa

Nienawiść części sędziów do Polski jest jedną z przyczyn reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie prezes partii. Użył słowa ojkofobia.

Jarosław Kaczyński przytaczał przy tej okazji przypadki pojawiających się na Warmii i Mazurach roszczeń do ziem ze strony dawnych właścicieli.

Czytaj też: Igor Tuleya o przesłuchaniach: To był dopiero wstęp. Czekają nas gorące dni

I w tych sprawach - zdaniem Kaczyńskiego - sędziowie wykazywali się postawą antypolską. Polityk stwierdził, że ich problemem jest ojkofobia.

- My reformujemy dziś sądownictwo. Oczywiście to nie jest jedyna przyczyna tej reformy, to jest jedna z wielu, ale ta ojkofobia, jak to się nazywa, czyli niechęć, nawet nienawiść do własnej ojczyzny, własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła części sędziów i która prowadzi do nieszczęść - przekonywał Kaczyński.

W trakcie 3-letnich rządów Prawo i Sprawiedliwość zmieniło ustrój sądów powszechnych, połączyło ponownie urząd Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości i dokonało zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Obecnie trwa wymiana kadrowa w Sądzie Najwyższym. W opinii opozycji i części prawników cała reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezgodna z konstytucją.

TOK FM PREMIUM