TVP wycięła wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego, twórcy "Kleru". Nawiązał w niej do Jacka Kurskiego

Podczas gali rozdania nagród 43. festiwalu polskich filmów fabularnych reżyser pozwolił sobie na żart z prezesa TVP. Usłyszeli go jednak tylko ci, którzy byli na widowni Teatru Muzycznego, z transmisji telewizyjnej komentarz został wycięty.

Reżyser, odbierając nagrodę specjalną jury, zażartował: "Super, że jesteście, ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP".

Nawiązał w ten sposób do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy Jacek Kurski próbował wręczyć mu pozaregulaminową nagrodę za Wołyń, ale już w kuluarach po zakończeniu gali. Żartu Wojciecha Smarzowskiego nie usłyszeli jednak widzowie "TVP Kultura", gdzie gala była transmitowana z półgodzinnym poślizgiem. 

Zobacz także: Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Odwołano nagrodę Złotego Klakiera

W sumie "Kler" otrzymał trzy nagrody: publiczności, za scenografię (Jagna Janicka) oraz specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu (Wojciech Smarzowski).

Film oklaskiwano na festiwalu w Gdyni przez ponad 11 minut. Mimo tego Radio Gdańsk przyznając nagrodę Złotego Klakiera, uznało, że nie wręczy jej autorowi.

- Rzeczywiście, oklaski po filmie "Kler" trwały 11 minut, a czas liczono aż dwa razy, bo owacje próbowała - bezskutecznie - przerwać prowadząca wieczór Agnieszka Szydłowska. Dla wszystkich było oczywiste, że nagroda Złotego Klakiera należy się Smarzowskiemu - relacjonowała dziennikarka Radia TOK FM Patrycja Wanat

Skoro liczono czas aż tak precyzyjnie, skąd więc wątpliwości?

 - Dla mnie tłumaczenia, że chodzi o problemy z pomiarem, są absurdalne. Radio ma od lat wypracowaną metodę mierzenia oklasków. Film "Kler" jest szeroko komentowany i niewygodny w przekazie - mówi Patrycja Wanat, dodając, że sprawa z oklaskami produkcji Smarzowskiego nie zaszkodzi - oceniła Wanat. 

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
TVP wycięła wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego, reżysera "Kleru"
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 17 razy 5

  Komuch i prawdopodobnie kapuś milicyjny Kurski jest gorącym zwolennikiem cenzury, zgodnie z przekonaniami ciemny lud i tak to kupi.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 17 razy 3

  Codziennie wysylacie admina by kasowal wpisy na swoim forum, wolnosc slowa jest pojeciem teoretycznym i jest pochodna zrodel finansowania.
  Szczesliwie w Polsce jeszcze jest i tak z tym niezle, szczegolnie na tle Europy zachodnieji ta sytuacja grozi zachodowi radykalizacja postaw spolecznych.
  Podobny problem wystepuje w kwestii sadownictwa europejskiego i pierwszy przyklad z brzegu z Holandii w ktorej slepa temida brutalnemu czarnemu gwalcicielowi wymierzyla wyrok ponizej granicy holenderskiego KK uzasadniajac to tym iz mialby problem z uzyskaniem azylu.
  Pana Wojtka cenie za Wolyn i ekranizacje genezy 3RP w 'Domu zlym' oraz za hold dla akowcow w naprawde swietnym filmie 'Rozyczka'.

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  "Twoj komentarz pojawi sie wkrotce" wiec gdzie on jest ???

 • apep54

  Oceniono 2 razy 2

  Komentarz ma się nijak do tematu. Film nie dyskutuje z wiarą ,jej treścią-w sensie dogmatów , ,ale dotyczy wyłącznie jednego aspektu nad którym autorka "świadectwa"prześlizgnęła się jednym ,nawet nie zdaniem ,wspominając o "patologicznych historiach słabych ludzi". O tych właśnie "słabych ludziach" opowiada Smarzowski.To ich nie małe "grzeszki" ale zbrodnie wobec głoszonej nauki są tematem filmu .

 • Eugeniusz Kalwinek

  Oceniono 3 razy 1

  A z moich podatkow wybudowano Muzeum Polin i miliony przeznaczają na utrzymanie. Można było dac tytul ZYD i trochę zmienić fabule. Ile by dostal dofinansowania?

 • 66kropek

  Oceniono 7 razy 1

  Biorąc pod uwagę,ze TVP finansuje ten festiwal i nagrodę, a jedyną telewizja, która go transmitowała była TVP Kultura ( niestety nie TVN i Polsat, co należy zdecydowanie podkreślić na następnej egzekutywie na Czerskiej ) to rzeczywiście ten kto na to wpadł powinien wylecieć z roboty. Ale spójrzmy na jaśniejsza stronę tego wydarzenia: dzięki niemu mogliście ukręcić chociaż jeden lid, który teraz będzie w WP, Interii, Gazecie.pl Szkle kontaktowym no wszędzie. Słabo trochę bo powinny być pielgrzymi, protesty, palenie zniczy marsze ONR z racami a tu bolec. No i trzeba ciągnąc flaka z tym wycinaniem Gazecie.pl, GW, W,. Interii no i"Szkle kontaktowym"

 • tomaselli

  Oceniono 9 razy 1

  Gdyby na tym forum nie usuwano tak nagminnie postow kratykujacych chocby takiego T. Lisa i innych niewygodnych "komentatorow", to mielibyscie prawo tak pisac, ale w tej chwili przyznajecie tylko , ze jestescie wielkimi hipokrytami.

 • nemilek

  Oceniono 10 razy -2

  Nie tylko wypowiedź reżysera filmu „Kler” została wycięta. Wypowiedź laureatki nagrody za najlepszą rolę kobiecą Beaty Fido została również wycięta. Beata Fido po odebraniu nagrody powiedziała : „Film "Smoleńsk" odniósł tak wielki sukces, bo pokazuje prawdę, jak bezbłędnie załoga samolotu prowadziła ten lot i jak bohatersko walczyła o wydostanie się z beznadziejnego położenia kiedy to samolot znalazł się w pułapce zastawionej przez wrogów Polski, wśród których byli także niestety źli ludzie legitymujący się polskim obywatelstwem przybijający potem z Putinem żółwika po dokonaniu zbrodni ”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX