TVP wycięła wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego, twórcy "Kleru". Nawiązał w niej do Jacka Kurskiego

Podczas gali rozdania nagród 43. festiwalu polskich filmów fabularnych reżyser pozwolił sobie na żart z prezesa TVP. Usłyszeli go jednak tylko ci, którzy byli na widowni Teatru Muzycznego, z transmisji telewizyjnej komentarz został wycięty.

Reżyser, odbierając nagrodę specjalną jury, zażartował: "Super, że jesteście, ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP".

Nawiązał w ten sposób do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy Jacek Kurski próbował wręczyć mu pozaregulaminową nagrodę za Wołyń, ale już w kuluarach po zakończeniu gali. Żartu Wojciecha Smarzowskiego nie usłyszeli jednak widzowie "TVP Kultura", gdzie gala była transmitowana z półgodzinnym poślizgiem. 

Zobacz także: Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Odwołano nagrodę Złotego Klakiera

W sumie "Kler" otrzymał trzy nagrody: publiczności, za scenografię (Jagna Janicka) oraz specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu (Wojciech Smarzowski).

Film oklaskiwano na festiwalu w Gdyni przez ponad 11 minut. Mimo tego Radio Gdańsk przyznając nagrodę Złotego Klakiera, uznało, że nie wręczy jej autorowi.

- Rzeczywiście, oklaski po filmie "Kler" trwały 11 minut, a czas liczono aż dwa razy, bo owacje próbowała - bezskutecznie - przerwać prowadząca wieczór Agnieszka Szydłowska. Dla wszystkich było oczywiste, że nagroda Złotego Klakiera należy się Smarzowskiemu - relacjonowała dziennikarka Radia TOK FM Patrycja Wanat

Skoro liczono czas aż tak precyzyjnie, skąd więc wątpliwości?

 - Dla mnie tłumaczenia, że chodzi o problemy z pomiarem, są absurdalne. Radio ma od lat wypracowaną metodę mierzenia oklasków. Film "Kler" jest szeroko komentowany i niewygodny w przekazie - mówi Patrycja Wanat, dodając, że sprawa z oklaskami produkcji Smarzowskiego nie zaszkodzi - oceniła Wanat. 

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

TOK FM PREMIUM