"Nie biegliśmy z siekierą jak Szyszko". Leszczyna broni się przed oskarżeniami o pobłażliwość PO ws. VAT

Zdaniem Dominiki Wielowieyskiej rządy PO nie były zdeterminowane, by walczyć z wyłudzeniami VAT-u. - Uznaliśmy, że wprowadzimy zmiany ostrożnie, żeby nie zrobić więcej krzywdy niż pożytku - broniła się Izabela Leszczyna, b. wiceszefowa MF.

Na antenie Radia TOK FM Izabela Leszczyna, posłanka PO i była wiceminister finansów, przekonywała, że "uszczelnianie systemu podatkowego, walka z karuzelami VAT-owskimi, znikającym podatnikiem i pustymi fakturami to proces, który rozpoczęła Platforma Obywatelska".

"Spółki skarbu państwa miały sporo za uszami"

W ten sposób odniosła się do zeznań prof. Witolda Modzelewskiego, który przed komisją ds. wyłudzeń VAT powiedział, że "za czasów PO byliśmy biedniejsi o kilkaset mln zł".

- Pan profesor nie dodał, że przed posiedzeniem komisji był raport Komisji Europejskiej, który pokazywał, że luka VAT-owska zmniejszyła się o 3 pkt proc. w 2015 i o tyle samo w 2016 roku. To znaczy, że ta luka ciągle, prawdopodobnie w 2017 też, jest bardzo wysoka - powiedziała Leszczyna, dodając, że prof. Modzelewski to ekspert opłacany przez PiS.

 - Prawda brutalna jest taka, że baliście się przed wyborami wprowadzić wiele instrumentów uszczelniania. Dlaczego nie wprowadziliście w całości pakietu paliwowego? Nawet zarząd PKN Orlen domagał się tego - pytała prowadząca Dominika Wielowieyska

- Myślę, że spółki skarbu państwa też miały sporo za uszami, jeśli chodzi o transparentność rozliczania się w VAT - odparła była wiceszefowa MF, argumentując: 

- Proszę sobie przypomnieć atmosferę, jaka panowała przed wyborami. To był czas, kiedy każdą decyzję Platformy Obywatelskiej PiS nazywał działaniem przeciwko polskim przedsiębiorcom. Do dzisiaj jesteśmy oskarżani oto, że pozwalaliśmy wyciekać miliardom. Narracja jest taka, że to Platforma wprowadziła zniesienie sankcji za błędy w deklaracjach w błędach VAT-owskich. Tymczasem przygotował to minister PIS-u i za tym zagłosował - dodała. 

"Rządziliśmy w trudnych czasach"

Dziennikarka zapytała też, że dlaczego Platforma nie wprowadziła całkowitego uszczelnienia VAT-u. - PiS jest niekonsekwentny, ale to wy się baliście wprowadzić całkowite uszczelnienie - kontynuowała Wielowieyska. 

- Platforma Obywatelska małymi krokami, odpowiedzialnie, rzetelnie przygotowując rynek, wprowadzanych zmian wprowadzała proces uszczelniania. Natomiast nie biegliśmy z siekierą jak Szyszko w Puszczy Białowieskiej, tylko uznaliśmy, że w tym trudnym czasie - światowego kryzysu, wprowadzimy zmiany ostrożnie, żeby nie zrobić więcej krzywdy niż pożytku - odpowiedziała posłanka.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

  • Jak wyglądają w tym roku dochody z VAT? 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM