Fabienne daje się we znaki. Strażacy mają pełne ręce roboty. Tysiące domów bez prądu

Ponad 760 interwencji strażaków: wichura wyrywała drzewa z korzeniami, zrywała dachy i linie energetyczne. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wszystko przez niż baryczny Fabienne.

Niż Fabienne przyniósł niską temperaturę, opady deszczu i bardzo silny wiatr. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - odnotowano ponad 760 interwencji.

Strażacy przede wszystkim musieli usuwać powalone drzewa, złamane konary, które blokowały drogi i chodniki.

Jak informuje reporter TOK FM, w Strzeszkowicach w województwie lubelskim, kiedy kierowca osobówki próbował ominąć spadające konary, ale w jego auto uderzyła ciężarówka. Dwie osoby trafiły do szpitala. Powalone drzewa utrudniają przejazd także m.in. w miejscowościach Olbięcin i Suchawa. W Kurowie wiatr przewrócił przystanek autobusowy, a w samym Lublinie złamane konary i drzewa uszkodziły kilkanaście zaparkowanych pojazdów. 

W Małopolsce strażacy odnotowali ponad 260 interwencji związanych z silnym wiatrem. W Rabce zerwany kabel elektryczny lekko ranił 5-letnie dziecko. Do wypadku doszło w parku rozrywki. Dziecko trafiło do szpitala. Lekarze nie stwierdzili u niego ciężkich obrażeń.

Na Śląsku najgorzej było w powiecie bielskim, cieszyńskim i gliwickim. Nie jeżdżą pociągi na trasie Skoczów-Goleszów. Awaria ma zostać usunięta w godzinach popołudniowych, do tego czasu kursować będą autobusy.

Fabienne. Bez prądu

Blisko 160 tysięcy gospodarstw domowych nie ma - na skutek wichury - prądu. Najwięcej w województwie małopolskim - ponad 37 tys., w lubelskim 35,4 tys. oraz świętokrzyskim 33,7 tys.

IMGW wydał w poniedziałek alerty pierwszego stopnia. Przed silnym wiatrem dla  województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i północnej części zachodniopomorskiego; a przed intensywnymi opadami deszczu dla południowej części województwa podlaskiego.

DOSTĘP PREMIUM