Jak głosować poza miejscem zameldowania? Wybory samorządowe już 21 października

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Jeśli na stałe mieszkamy w innym miejscu, możemy poprosić o dopisanie do stałego rejestru wyborców. Jak? Tłumaczy Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego (KBW).

Z zasady miejsce zameldowania i adres stałego zamieszkania powinny być zgodne. Jednak co wtedy, gdy w dowodzie mamy jeden adres, a na co dzień mieszkamy gdzie indziej i właśnie tam chcemy oddać nasz głos w wyborach samorządowych?

- Możemy zostać wpisani do stałego rejestru wyborców w miejscu faktycznego zamieszkania. Wymaga to jednak od wyborcy inicjatywy. To on musi pójść do właściwego urzędu gminy i złożyć wniosek - mówi Krzyszof Lorentz w rozmowie z Rochem Kowalskim.

Dokumenty

Członek KBW podkreśla, że w tej sytuacji wyborca może być poproszony o udowodnienie, że rzeczywiście mieszka tam, gdzie chce głosować. Temu celowi służą dokumenty takie jak np. umowa najmu mieszkania. Organ gminy ma obowiązek je zweryfikować.

- Dlatego ze złożeniem wniosku nie warto czekać na ostatnią chwilę - mówi Lorentz. Według niego najlepiej zrobić to nie później niż na 2 tygodnie przed datą wyborów.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura).

Posłuchaj, a dowiesz się również:

- jak powinien wyglądać znak X na karcie do głosowania?
- jak oddać głos ważny?
- jak będą wyglądały karty do głosowania?
- jak złożyć protest wyborczy? Kiedy można to zrobić?
- jak głosować poza miejscem zameldowania?
- kiedy poznamy wyniki wyborów?

Czy będziesz głosować w wyborach samorządowych 21 października i 4 listopada?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM