Będzie strajk pracowników LOT-u? "Nie ma dobrej woli do rozmów ze związkowcami"

Bez przełomu po rozmowach władz PLL LOT ze związkowcami. We wtorek zapadnie ostateczna decyzja, czy dojdzie do strajku. Możliwe, że rozpocznie się on jeszcze we wrześniu.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego ustalono, że obie strony sporu, czyli przewoźnik oraz pracownicy linii lotniczych, w ciągu doby przedstawią swoje warunki, które muszą być spełnione, aby ponownie spróbować dojść do porozumienia i uniknąć strajku.

Tymczasem Monika Żelazik, szefowa największego w PLL LOT związku zawodowego zapowiedziała, że pracownicy nie chcą zaczynać negocjacji od nowa. Zarzuciła przewoźnikowi brak dialogu i poinformowała, że jutro zapadnie ostateczna decyzja o ewentualnym strajku.

Dzisiejsze spotkanie było już kolejnym w sprawie eskalującego od dawna konfliktu w spółce polskiego przewoźnika. Tydzień temu posiedzenie przerwano, ponieważ nie pojawili się na nim m.in prezes LOT-u oraz przedstawiciele rządu. 

Na dzisiejszym spotkaniu był już obecny jeden z członków zarządu spółki.

Czy groźba strajku jest poważna?

Jak informowała będąca na miejscu spotkania reporterka Radia TOK FM Agnieszka Rogal, strony sporu w trakcie spotkania głównie wzajemnie oskarżały się o eskalowanie konfliktu. Rzecznik spółki, Adrian Kubicki, wypominał związkowcom, że Rada Dialogu Społecznego nie jest miejscem do wyjaśniania tego typu spraw.

- Chcemy po raz kolejny zaapelować do związków zawodowych, żeby aktywnie i naprawdę włączyły się w dyskusję o zasadach wynagradzania, o tym, jak zakończyć spór na miejscu, w spółce - powiedział Kubicki.

Strajk będzie jeszcze we wrześniu?

Pracownicy LOT-u, w tym piloci, stewardessy i stewardzi domagają się podwyżek i powrotu do zasad wynagradzania z 2010 roku. Ich postulaty dotyczą także zmiany formy zatrudnienia. Obecnie ponad połowa personelu nie jest zatrudniona na umowach o pracę, tylko prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Możliwe, że strajk rozpocznie się jeszcze we wrześniu.

Przypomnijmy, że pierwsza data strajku była wyznaczona na 1 maja. Aby nie dopuścić do protestu, władze zgłosiły sprawę do sądu, który podzielił wątpliwości kierownictwa firmy i zakazał organizacji strajku.

Prezes LOT-u Rafał Milczarski będzie gościem audycji EKG Radia TOK FM jutro (25.09) o godzinie 9:00.

Czytaj też:  Strajk pracowników LOT. "Rozmowy ostatniej szansy" przełożone, bo... dyrekcja nie przyszła

Pracownicy LOT-u zapowiedzieli strajk. "Zarząd pomiata ludźmi, traktuje ich w haniebny sposób"

TOK FM PREMIUM