Kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych? Data ich ogłoszenia jest zależna od kilku kwestii

Wyniki wyborów samorządowych budzą emocje - kiedy je poznamy? Ile trzeba będzie na nie czekać? Odpowiada Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

Zgodnie z planem głosowanie 21 października kończy się o godzinie 21:00 - kiedy poznamy więc wyniki wyborów? Według Krzysztofa Lorentza z KBW musimy pamiętać, że pod nazwą "wybory samorządowe" kryje się kilka głosowań (na prezydenta lub burmistrza, radnych, sejmiki), dlatego komisje wyborcze stoją przed dużym wyzwaniem.

- W każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym województwie wyniki wyborów mogą być ustalone dopiero wtedy, kiedy wszystkie komisje obwodowe w tej jednostce zakończą pracę - wyjaśnia ekspert. - A więc termin ustalenia wyników wyborów w całym kraju zależy nie od Państwowej Komisji Wyborczej, tylko od ostatniej obwodowej komisji wyborczej - mówi Lorentz.

- Nie chcemy mówić o konkretnych terminach, bo trzeba sobie zdawać sprawę, że wyniki wyborów mają być ustalone przede wszystkim precyzyjnie, dokładnie, zgodnie z prawem, zgodnie z tym, jaka była wola wyborców, a nie szybko - podkreśla Krzysztof Lorentz z KBW.

Posłuchaj, a dowiesz się również:

- jak powinien wyglądać znak X na karcie do głosowania?
- jak będą wyglądały karty do głosowania?
- kiedy głos będzie nieważny
- co zabrać ze sobą do lokalu wyborczego?
- jak głosować poza miejscem zameldowania?
- czy na kartach do głosowania można coś dopisać?
- jak złożyć protest wyborczy? Kiedy można to zrobić?

Czy będziesz głosować w wyborach samorządowych 21 października i 4 listopada?

DOSTĘP PREMIUM