O czym Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Tuskiem? Prezydent: Jak Polak z Polakiem

Dobra atmosfera towarzyszyła rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w czasie szczytu ONZ w Nowym Jorku. Czego dotyczyła? Rąbka tajemnicy uchylił sam prezydent.

O treść rozmowy z szefem Rady Europejskiej Andrzej Duda pytany był przez dziennikarzy. Odpowiedział, że było to "spotkanie techniczne, wynikające z kolejności wystąpień" na szczycie ONZ w Nowym Jorku.

- Ja zostałem poproszony do wystąpienia, Donald Tusk miał mieć wystąpienie kilku mówców po mnie, ale tamci mówcy nie wystąpili. Posadzono przewodniczącego obok mnie, usiedliśmy i rozmawialiśmy jak Polak z Polakiem, normalnie, grzecznościowo, jak dwóch znających się ludzi - wyjaśniał Andrzej Duda, dodając, że panowie nie rozmawiali o polityce.

Wcześniej o to, czego dotyczyła rozmowa, był pytany szef gabinetu prezydenta. Krzysztof Szczerski powiedział, że "rzeczywiście rozmowa się odbyła, co uchwyciły też kamery, niemniej była to rozmowa prywatna".

"Gdybym powiedział, o czym ona była, stałaby się ona rozmową publiczną; gdyby to była rozmowa publiczna, pewnie jej przebieg i charakter byłby też inny, ale z racji tego, że była rozmową prywatną i nieoficjalną, to też to, co państwo zarejestrowaliście jako obrazki, jest własnością obu panów i dopóki nikt nie upoważni nas do tego, żeby tę treść przekazywać, to utrzymajmy charakter nieformalny, prywatny tej rozmowy" - zaznaczył prezydencki minister.

Dziś przemówi Duda, wczoraj mówił Trump

Dziś po południu prezydent wygłosi swoje przemówienie w ramach debaty generalnej. Będzie to kolejne z serii przemówień przywódców - wczoraj swoją przemowę wygłosił amerykański prezydent Donald Trump. W półgodzinnym wystąpieniu oskarżał Iran o odpowiedzialność za konflikt w Syrii, chwalił przywódcę Korei Północnej i dziękował mu za jego odwagę, ani razu za to nie wspomniał o Rosji. Dwukrotnie wymienił natomiast Polskę, mówiąc o jej próbach uniezależnienia się od rosyjskich surowców. - W Polsce wielki naród staje w obronie niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności - stwierdził prezydent USA. Czytaj więcej na ten temat >>>

Za te słowa - jak mówił potem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - Andrzej Duda odbierał w kuluarach ONZ gratulacje i dowody uznania. Według Szczerskiego, prezydent liczy też na kolejne kuluarowe rozmowy z Donaldem Trumpem.

"Tuska nie ma w kraju". Adam Szejnfeld (PO) komentuje sondażowy pojedynek Duda-Tusk.

DOSTĘP PREMIUM