"Wiem, z czym się wiąże taka choroba". Polka przejdzie 600 km, aby wesprzeć chorych na raka

Marta Zawadzka maszeruje na znak solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Prowadzi też zbiórkę pieniężną dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma.

Mieszkanka Bielawy Marta Zawadzka już dziesiąty dzień wędruje samotnie wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Planuje przejść w sumie około 600 kilometrów. Porusza się Szlakiem Latarni Morskich, który ciągnie się od Świnoujścia aż po Mierzeję Wiślaną. Trasę zamierza pokonać w ciągu maksymalnie 21 dni. 

"Wiem, z czym się wiąże taka choroba

Marta maszeruje na znak solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Pod hasłem „Od skóry do kości” chce zwrócić uwagę na profilaktykę i diagnostykę nowotworów skóry i kości. Prowadzi też zbiórkę pieniężną dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma.

- Powiem szczerze, że z zamiłowania jestem chodziarzem. Nie uczęszczam na siłownię, nie biegam. Szybki marsz to takie moje panaceum na różne dolegliwości i chodzę, bo ja to po prostu uwielbiam. A trafiła się taka okazja, że mam właśnie przerwę w pracy zawodowej - powiedziała Marta Zawadzka w rozmowie z Piotrem Maślakiem w Radiu TOK FM. Dlatego postanowiła, że ze względu na własne doświadczenia, odbędzie taki spacer - nie tylko dla siebie.

-  W mojej rodzinie było sporo przypadków zachorowania na nowotwory, także u osób młodych. Szukając fundacji, której mogłabym pomóc, trafiłam na "Sarkomę". Po przeczytaniu kilku pierwszych zdań na jej stronie stwierdziłam, że bardzo chciałabym pomóc właśnie jej. Wydała mi się bardzo bliska z racji tego, co ja przeżyłam. Wiem, z czym się wiąże taka choroba, wiem czym to jest dla całej rodziny - powiedziała pomysłodawczyni marszu. 

Czytaj też: Nie ma bezpiecznego opalania się. Każda opalenizna to obrona skóry przed oparzeniem

A tak o sobie pisze Marta Zawadzka:

"Mam na imię Marta, pochodzę z miejscowości Bielawa na Dolnym Śląsku. W 21 dni zamierzam zdobyć pieszo polską linię brzegową, od granicy niemieckiej, aż po granicę z Rosją. Marsz towarzyszy mi od wielu lat i jest dla mnie najlepszą formą spędzania czasu wolnego w ramach aktywności zdrowotnej. Po głębszym namyśle stwierdziłam, że chciałabym przejść tę wielką odległość nie tylko dla siebie.

Działania SARCOMY są mi bardzo bliskie, bowiem po długiej walce z mięsakiem odeszła moja babcia. Wiem, jak przebiega choroba i z czym się wiąże leczenie.

Mam również świadomość, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie czerniaka – agresywnego nowotworu skóry. Z chorobą tą borykało się kilkoro moich przyjaciół. Ja sama również staram się regularnie oglądać swoją skórę i każde nowe znamię, a w razie jakiegokolwiek podejrzenia konsultować się z lekarzem.

Moja podróż wzdłuż polskiego wybrzeża ma podkreślić znaczenie profilaktyki i wczesnej diagnostyki zarówno nowotworów skóry jak i kości – stąd hasło OD SKÓRY DO KOŚCI. 

Pragnę także zebrać środki dla podopiecznych Stowarzyszenia Sarcoma – m.in. na niezbędne często protezy. Każde wsparcie ma ogromne znaczenie! Dlatego nie wahajcie się. Możecie pomóc."

Każdy kto chciałby wesprzeć zbiórkę pieniężną Marty Zawadzkiej, może to zrobić tutaj:

Zbiórka Marty dostępna na jednym z portali społecznościowych.

Czytaj też: "Dobra zmiana" w leczeniu chorych na raka piersi. Zamiast szybkiego zastrzyku wiele godzin pod kroplówką

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM