Były spin doctor PiS: Polityka obecnego rządu zmierza ku wyprowadzeniu Polski z Unii

- Obecny konflikt może się skończyć wyjściem Polski z UE. W Unii są ludzie, którzy mogą powiedzieć: skoro nie popieracie naszych wartości, a chcecie brać nasze pieniądze, to może faktycznie warto się rozstać - powiedział gość Radia TOK FM Michał Kamiński.

- Prawo i Sprawiedliwość jest partią proeuropejską i zrobi wszystko, by Unia Europejska i Polska w unii dobrze ze sobą koegzystowały - tak powiedział szef sztabu wyborczego PiS, Tomasz Poręba, komentując opinię, że władza rządząca dąży do „Polexitu”.

Słowa te w Wywiadzie Politycznym skomentował Michał Kamiński.

- Mam wrażenie, że pan Tomasz Poręba, mówiąc to, w oczywisty sposób mija się z prawdą - powiedział Michał Kamiński z federacyjnego klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów.

Jego zdaniem Unia Europejska jest "ostatnią gwarancją naszej wolności, dlatego PiS będzie musiał być przeciwko Unii".

- Obawiam się, że obecny konflikt skończy się wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Jest trochę ludzi w UE, którzy mogą powiedzieć: skoro nie popieracie naszych wartości, a chcecie brać nasze pieniądze, to może faktycznie warto się rozstać - powiedział gość Radia TOK FM, dodając:

- Większość osób nie wierzy mi, że PiS może wyprowadzić Polskę z UE. Uważają, że to nierealne. A myślenie, że to się nie zdarzy, jest powrotem do historii sprzed II wojny światowej. Wtedy też wiele osób nie wierzyło, że Niemcy mogą zrobić coś takiego. Oczywiście nie porównuję władz PiS z Hitlerem, ale próbuję zwrócić uwagę, że trudno wyobrazić sobie niewyobrażalne - stwierdził Michał Kamiński.

"Unia Europejska to nie tylko pieniądze"

Jak zaznaczył były spin doctor PiS "polscy politycy od lat sprowadzali obecność w UE tylko do korzyści finansowych". Jako przykład przytoczył m.in. wypowiedź Waldemara Pawlaka sprzed kilku lat, który powiedział, że "wyciskanie brukselki powinno być naszym narodowym sportem".

- Unia Europejska to nie tylko pieniądze. To pewne wartości, a myślenie polskich polityków, że UE to przede wszystkim kasa, prowadzi donikąd. Dlatego obawiam się, że polityka obecnego rządu zmierza ku wyprowadzeniu Polski z Unii - powiedział gość w rozmowie z Radiem TOK FM.

Według Kamińskiego poczucie przywiązania do wartości europejskich jest jednym z dwóch obszarów, w których obecna władza nie ma szans na poparcie większości w społeczeństwie. Drugim z nich jest klerykalizm.

- Sytuacja, w której prezes PiS zakazuje pokazywania filmu "Kler" bardzo im zaszkodzi. I całe szczęście. Na poziomie świeckiego państwa PiS nie przewagi w społeczeństwie. Tak samo na poziomie wartości europejskich - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

  • Czy to prawda, że politycy PiS wierzą w istnienie broni elektromagnetycznej?
  • Dlaczego Donald Trump stawia Polskę w jednej grupie z Indiami, Arabią Saudyjską i Izraelem?
  • Dlaczego według Kamińskiego Polska nie ma obecnie żadnej polityki zagranicznej?

Czytaj też:  Polexit?"Zagrożenie jest poważniejsze niż się sądzi. Morawiecki poszuka ustępstw, jeśli PiS mu da"

Prezydent Aleksander Kwaśniewski: Polexit wyprowadziłby na ulice setki tysięcy ludzi

DOSTĘP PREMIUM