Czy Donald Trump zmierza ku politycznej izolacji USA? "Chce dzielić świat na swoich i obcych"

- Donald Trump mówi, że Stany Zjednoczone będą robić porządki po swojemu. Będą się angażować tam, gdzie jest to w ich interesie - powiedział na antenie Radia TOK FM dr hab. Marek Madej.

Wczoraj podczas debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemawiał już m.in. Donald Trump. Amerykański prezydent pochwalił swoją administrację i podkreślił, że Waszyngton odrzuca ideologię globalizmu i przyjmuje doktrynę patriotyzmu. Prezydent USA pochwalił też Polskę za projekt gazociągu Baltic Pipe. Wymienił również nasz kraj - obok Izraela, Arabii Saudyjskiej i Indii - jako ten z "wyjątkową wizją".

- Jego wypowiedź można oceniać na dwa sposoby. Fajnie, że wzmiankuje, bo chodzi o to, aby w ogóle o nas mówiono. Ale jak dla mnie kontekst był raczej deprecjonujący - powiedział na antenie Radia TOK FM dr hab. Marek Madej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem politologa na mówienie o powrocie amerykańskiego izolacjonizmu jest za wcześnie.

- Donald Trump mówi, że Stany Zjednoczone będą robić porządki po swojemu. Będą się angażować tam, gdzie jest to w ich interesie, a nie tam, gdzie można by było zrobić coś dla stabilności świata. Trump chce dzielić świat na swoich i obcych - powiedział dr hab. Marek Madej.

Czytaj też: Czym Andrzej Duda tak rozbawił Donalda Tuska? Wieści z zaplecza Zgromadzenia Ogólnego ONZ

"Ideologia globalizmu"

Jak powiedział Marek Madej, Donald Trump przeciwstawia "doktrynie patriotyzmu" - którą sam popiera - "ideologię globalizmu".

- Oba pojęcia, które stosuje Trump są od strony merytorycznej nieczytelne. W czasie swojego wystąpienia w ONZ mieszał globalizm z multilateralizmem, współpracą międzynarodową. Traktował je jako jeden z większych demonów. To taka maniera Donalda Trumpa - powiedział gość Radia TOK FM.

Książka o Donaldzie Trumpie dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

5 najbardziej pamiętnych momentów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu

DOSTĘP PREMIUM