Szczęśliwa siódemka? Lista na piątkę? Kto ostatni, a kto pierwszy? Numery list wyborczych rozdane

Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list w wyborach samorządowych.

Numery rozlosowano wśród komitetów, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Wylosowany w ten sposób numer przyjmą listy danego komitetu nie tylko w wyborach do sejmików, ale także w wyborach do rad powiatów i rad gmin. Rozkład numerów wypada następująco:

1 - Bezpartyjni Samorządowcy
2 - PSL
3 - Partia Zieloni
4 - Koalicja Obywatelska PO-.Nowoczesna
5 - SLD Lewica Razem
6 - Partia Razem
7 - Ruch Narodowy RP
8 - Kukiz'15
9 - Wolność w Samorządzie
10 - PiS

Wszyscy zadowoleni ze swoich numerów

Przewodniczący komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, komentując wylosowany w środę numer mówił: "pierwsi będą ostatnimi, a ostatni pierwszymi". - Porównując do terminologii boiskowych, wiadomo, kto gra z dziesiątką na boisku. Damy radę. Jestem kibicem piłkarskim i z numerem 10 kojarzą mi się tylko dobre rzeczy - dodał.

Poseł PiS Łukasz Schreiber przekonywał, że numer listy nie ma żadnego znaczenia w sytuacji, kiedy karta wyborcza ma postać płachty, a nie - jak cztery lata temu - książeczki. - Dziesiątka to numer tak dobry jak każdy inny - uważa polityk.

Posłanka PO Monika Wielichowska, która dla swego komitetu Koalicji Obywatelskiej wylosowała "czwórkę" podkreśliła, że w wyborach samorządowych nie liczy się numer, a człowiek i dobry program wyborczy. - Gdyby karta wyborcza była książeczką, może każdy komitet chciałby być numerem jeden. Dzisiaj jest to bez znaczenia - jest duża płachta. Na pewno nas znajdziecie - oceniła.

Szef samorządowego sztabu Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas zauważył, że tym samym numerem oznaczone były listy PO podczas dwóch poprzednich wyborów samorządowych - w 2010 i w 2014 roku. - Liczymy na to, że wynik będzie jeszcze lepszy, chociaż ostatnie wybory samorządowe były dla nas bardzo dobre - ocenił.

Poseł Kukiz'15 i kandydat tego ugrupowania na prezydenta Warszawy Marek Jakubiak oświadczył, że Kukiz'15 rusza do kampanii wyborczej z wiarą, że zwycięży, a komentowanie losowania - jak ocenił - "nie ma większego sensu logicznego".

Zadowolony z wylosowania dwójki jest kandydat PSL na prezydenta Warszawy, rzecznik partii Jakub Stefaniak. - Tak się ułożyło, że to losowanie odzwierciedla właściwie to, jak dzisiaj rozkładają się głosy Polaków, bo najwięcej w Polsce jest samorządowców bezpartyjnych, więc oni mają "jedynkę", a w drugiej kolejności w Polsce mamy samorządowców PSL, więc jest dwójka. Ale są takie okręgi, np. w powiecie radomskim, gdzie samorządowcy list nie wystawiają, więc pierwsze miejsce przypadnie PSL - mówi Stefaniak.

Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska, odnosząc się do wylosowanego numeru 5 stwierdziła, że komitet SLD Lewica Razem na pewno zda egzamin, jakim są wybory samorządowe, na 5. - Myślę, że wynik wyborczy będzie dla nas satysfakcjonujący. Teraz pora ruszyć do boju - dodała Żukowska.

Maciej Konieczny z Partii Razem przypomniał, że w ostatnich wyborach parlamentarnych Partia Razem startowała z listy nr 3 i uzyskała powyżej 3 proc. poparcia. - Dziś wylosowaliśmy nr 6. Jak rozumiem, w tych wyborach 6 proc. to jest dla nas wynik minimum" - oświadczył Konieczny.

Jerzy Karwelis z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, który wystartuje z listy nr 1 powiedział, że "jedynka" nie była dla niego zaskoczeniem. - Samorządy są rządzone przez bezpartyjnych samorządowców - w ponad 70 proc. gmin rządzą bezpartyjne komitety - wskazywał. - To dobra wróżba. Mam nadzieję, że pokażemy państwu, że jest alternatywa między partiami a bezpartyjnym samorządem - zaznaczył.

- Komitet Wolność w Samorządach ma nr 9. Wróżbita nam powiedział, że dostaniemy tyle procent, ile dostaniemy w losowaniu. Nie jest to dobry wynik, ale trzeba wziąć pod uwagę, że mogliśmy co najwyżej dostać 10, więc ostatecznie nie jest to taka duża strata - mówił prezes partii Wolność, kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke.

Jak głosować skutecznie?

O najważniejsze sprawy dotyczące samego głosowania zapytaliśmy Krzysztofa Lorentza z Krajowego Biura Wyborczego. Posłuchaj, jak:

- oddać ważny głos?
- jakie dokumenty zabrać do lokalu wyborczego?
- jak głosować w miejscu, w którym nie ma się zameldowania?
- czy można coś dopisać na karcie do głosowania?
- jak będą wyglądały karty do głosowania?

DOSTĘP PREMIUM