Premier Morawiecki sprostował swoją nieprawdziwą wypowiedź o budowie dróg i mostów za czasów PO

Zgodnie z wyrokiem sądu, premier sprostował swoją wypowiedź o tym, że za rządów PO "nie było ani dróg, ani mostów". Oświadczenie zostało wyemitowane tuż przed głównym wydaniem "Faktów" TVN. Zobaczą je także widzowie TVP Info.

Mateusz Morawiecki zrealizował wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sprostowanie premiera zostało wyemitowane przed głównym wydaniem "Faktów" w TVN. Takie samo zobaczyć będzie można przed "Wiadomościami" na antenie TVP Info.

Treść opublikowanego przed godz. 19:00 sprostowania brzmi: "Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 r. podczas wiecu wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne, niż za czasów koalicji PO i PSL w ciągu ośmiu lat. Mateusz Morawiecki, premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej".

W środę (26 września) Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że premier Mateusz Morawiecki musi przeprosić za swoją wypowiedź, która padła 15 września tego roku podczas spotkania z mieszkańcami Świebodzina. Premier powiedział wtedy, że za rządów Platformy Obywatelskiej nie budowano dróg i mostów.

- Pamiętacie, jak nasi poprzednicy mówili: budujmy nie tylko drogi i mosty. Nie było ani dróg, ani mostów. Chcemy sklejać Polskę. Lokalne problemy są dla nas ważne. Żeby nie być gołosłownym: nasi poprzednicy przez osiem lat wydali 5 mld zł na drogi lokalne. To jest tyle, ile my wydajemy w ciągu 1 do 1,5 roku. Porównajcie sobie. To dlatego jest możliwość zbudowania właśnie tej południowej obwodnicy - stwierdził premier.

Zdaniem sądu wypowiedź premiera miała wymiar agitacji wyborczej.

Warszawski sąd orzekł również, że sprostowanie ma zostać opublikowane w ciągu 48 godzin, a Mateusz Morawiecki musi je zamieścić przed głównymi wydaniami Faktów w TVN i Wiadomości w TVP Info. Sąd ustalił też dokładnie treść sprostowania.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest ostateczny.

Twarde dane przeczą wypowiedzi Morawieckiego

W 2008 roku GDDKiA raportowała, że prawie 19 proc. ze wszystkich mostów, którymi zarządza, miało ponad 60 lat, natomiast 20 proc. były to mosty mające do 5 lat.

W 2015 roku mostów, które są młodsze niż 5 lat, było już 35 proc. Z raportu PWC wynika również, że w latach 2007-2013 liczba kilometrów dróg ekspresowych i autostrad w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie.

Co ciekawe, Mateusz Morawiecki otworzył niedawno odcinek S3 łączący Nową Sól z Kazimierzowem - łącznie 33 km. Jego budowa rozpoczęła się za rządów PO i trwała prawie cztery lata. Była współfinansowana ze środków europejskich. 

Czytaj też: "Jeżeli ktoś mówi wierutne kłamstwa...". Eksperci o tym, po co premier mówi, że nie było mostów?

Kosiniak-Kamysz: Polska miała różnych premierów, ale takiego, który opowiadałby takie banialuki, jeszcze nie

TOK FM PREMIUM