Marek Sawicki z PSL: większość rolników nie wierzy w pomoc tego rządu

- Mamy kolejne kłamstwo rządu, bo minister Ardanowski i premier Morawiecki mówią, że mają trzy razy więcej środków na pomoc suszową dla rolników, niż w 2015 roku. Ale wtedy susza była mniejsza - krytykował Marek Sawicki.

W Wywiadzie Politycznym Radia TOK FM Marek Sawicki skomentował wyrok, jaki Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał w sprawie nieprawdziwej wypowiedzi premiera Morawieckiego z 15 września tego roku. Premier powiedział wtedy, że za rządów Platformy Obywatelskiej nie budowano dróg i mostów.

Czytaj więcej: Morawiecki zamieścił sprostowanie dotyczące jego wypowiedzi o budowie dróg i mostów za czasów PO

- Wszystko wskazuje na to, że przed PiS była ciemność, a dopiero od listopada 2015 roku jest oświecenie. Mnie ten wyrok nie zaskoczył, a utwierdził w tym, że resztki sądów które nie zostały podporządkowane PiS, zachowują zdrowy rozsądek. Przecież PiS został zbudowany na samych kłamstwach. I nie jest skłonny do przepraszania kogokolwiek, kłamstwa uchodzą tym politykom bezkarnie - argumentował.

O szansach PSL w wyborach samorządowych 2018

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w sejmikach wojewódzkich wybory wygra PiS, mając 34-procentowe poparcie. Koalicja Obywatelska w sondażu zdobyła 15 proc. głosów poparcia. Kukiz'15 dostał 8 procent głosów, a PSL - jedynie 5 proc.

- Sami kandydaci PSL sprawią, że tych głosów w wyborach będzie 15 procent. Bez PSL, tak jak 4 lata temu, nie będzie możliwa jakakolwiek koalicja - uważa poseł Sawicki.

Dodał, że nie dojdzie do koalicji PSL z PiS.

- W małych społecznościach różne rzeczy są możliwe, bo nie da się zdyscyplinować wszystkich radnych. Jednak na poziomie województw, takiej możliwości nie ma - przekonywał gość Radia TOK FM.Zapowiedział też, że Polskie Stronnictwo Ludowe  zamierza odbudować swoją pozycję na polskiej wsi.

Rolnicy nie wierzą w obietnice

Marek Sawicki skomentował też zapewnienia rządu na temat wsparcia dla rolników, którzy musieli zmagać się z suszą.

- Mamy kolejne wielkie kłamstwo, bo minister Ardanowski i premier Morawiecki od kilku miesięcy mówią, że mają trzy razy więcej środków na pomoc suszową dla rolników, niż było to w 2015 roku. Ale wtedy susza była dużo mniejsza. Rolnicy ubezpieczeni dostawali po 800 zł od hektara, a nieubezpieczeni - 400 zł.Teraz ubezpieczeni dostają 500 zł, a nieubezpieczeni - 250 zł. Jest to jedna trzecia tego, co było wtedy - wyliczał polityk PSL.

Marek Sawicki przekonywał ponadto, że większość rolników nie składa wniosków o wsparcie po suszy, bo "nie wierzy w pomoc tego rządu".

- Rolnicy mają do siebie szacunek. Jeśli to ma być 250 zł od hektara, to oni powiedzą, że koszty uprawy jednego hektara przekracza 2500 zł. Mają dostać 10 procent zwrotu kosztów? To pójdą do banku spółdzielczego i tam dostaną pomoc - mówił gość Radia TOK FM.

Czytaj też:  Drożyzna na sklepowych półkach? "Nie wierzę w czarny scenariusz. Podwyżki jedzenia nie będą aż tak duże"

Gorący spór Lisa i Zandberga w TOK FM. "Niech mi pan nie opowiada o moich uczuciach"

DOSTĘP PREMIUM