NSA wstrzymał wykonanie kolejnych uchwał nowej Krajowej Rady Sądownictwa

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwa kolejne wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał wykonywanie kolejnych uchwał nowej, wybranej przez PiS i Kukiz'15, Krajowej Rady Sądownictwa.

Sprawa dotyczy sędziów, którzy ubiegali się o miejsca w Sądzie Najwyższym, ale zostali negatywnie zaopiniowani przez KRS. W środę NSA wydał już podobne rozstrzygnięcie w sprawie kandydatów do Izby Karnej. Dzisiejsze dotyczy dwóch innych izb: Cywilnej i Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. 

Zabezpieczenie i wstrzymanie wykonywania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oznacza, że negatywnie zaopiniowani sędziowie muszą być uwzględnieni w kolejnym naborze do Sądu Najwyższego.

Naczelny Sąd Administracyjny nie kwestionuje powołania nowych członków, których KRS wcześniej zaopiniowała pozytywnie. Stwierdza jedynie, że sędziowie, którzy zostali odrzuceni przez Radę, mają prawo pierwszeństwa w kolejnych rekrutacjach do Sądu Najwyższego. To oznacza, że przy naborze na kolejne wakaty, kandydatury tych sędziów muszą zostać zaopiniowane ponownie.

Tryb wyboru nowych sędziów Sądu Najwyższego od początku budzi wątpliwości prawników. Jedną z przyczyn był brak uzasadnienia negatywnych opinii i brak możliwości odwołania od postanowień KRS.

Formalnie sędziowie powinni skarżyć je do Izby Dyscyplinarnej, ale ta nowa komórka w Sądzie Najwyższym, choć na papierze już istnieje, to nie zaczęła jeszcze żadnych merytorycznych prac.

Szef nowej Krajowej Rady Sądownictwa już w środę mówił, że podległa mu instytucja zastosuje się do rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Czytaj też: NSA wstrzymuje uchwałę KRS. KE skarży Polskę w TSUE. Co to oznacza? 5 pytań i odpowiedzi

TOK FM PREMIUM