Październik słoneczny, listopad deszczowy. A jaka będzie zima 2018/2019?

Prognozy długoterminowe wskazują, że w przyszłym miesiącu będzie ciepło i mało deszczu. Dopiero listopad przyniesie ochłodzenie i opady. Natomiast zimą będzie mało śniegu.

Pogoda pogorszyła się z końcem września. Temperatura spadła, zrobiło się pochmurno. Ale październik jeszcze nas miło zaskoczy - prognozy długoterminowe wskazują, że w przyszłym miesiącu będzie ciepło (nawet 20 stopni) i mało deszczu. Dopiero listopad przyniesie ochłodzenie i opady.

Amerykańskim serwis pogodowy AccuWeather prognozuje, że w listopadzie będzie deszczowo. Temperatura w pierwszej połowie miesiąca nie przekroczy 12 stopni Celsjusza, w drugiej wyniesie maksymalnie 7 stopni Celsjusza. W drugiej połowie miesiąca będą też pierwsze opady śniegu.

Znowu nie będzie białych świąt

A jaka pogoda czeka nas zimą 2018/2019? Przyzwyczailiśmy się już, że śnieg prędzej zobaczymy na Wielkanoc, niż Boże Narodzenie. Nie inaczej będzie i tym razem.

W pierwszej połowie grudnia temperatura będzie dodatnia, za to w ostatnie dni 2018 roku spadnie poniżej zera. Ma być słonecznie i... bezśnieżnie. Czekają nas zatem kolejne święta bez malowniczego białego puchu. 

Mroźne pierwsze tygodnie 2019 roku

Szczyt wyżowej pogody, który oznacza mrozy, ma panować w Polsce od końca grudnia i trwać przez cały styczeń. Słupki rtęci pokażą wtedy nawet kilkanaście stopni poniżej zera, a temperatury mogą spaść o 1-2 stopnie poniżej średniej wieloletniej, która wynosi -3,1 stopnia.

Luty będzie podobnie mroźny - przewidują meteorolodzy. Jednak śniegu będzie bardzo mało.  

Czytaj też: Przyzwyczajmy się do upałów! "Jesteśmy jak żaba w garnku. Też nie wiemy, co się dzieje z wodą"

Zmiany klimatu spowodują problemy z wodą. Ekspert radzi, jak możemy temu przeciwdziałać

TOK FM PREMIUM