Zmiany w Kościele? "Musi dojść do wymiany Episkopatu. Kościół nigdy nie zrobił nic sam z siebie"

Zdaniem Artura Nowaka, zajmującego się sprawami ofiar pedofilii, Kościół nigdzie na świecie nie pomógł pokrzywdzonym przez duchownych z własnej inicjatywy. - Bo gdzie był ten Kościół przez ostatnie 20-30 lat - mówił gość TOK FM.

W piątek do kin wszedł "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Gość TOK FM, Artur Nowak, współautor książki „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos”, podkreślił, że film pokazuje Kościół od strony, do której na co dzień nie mamy dostępu. - Zajrzeliśmy na plebanię, do zakrystii. Ten film broni się tym, że on po prostu jest prawdziwy. Tak po prostu jest - stwierdził publicysta, tłumacząc, że zna pokazane w nim historie. 

"Gęba związana z chciwością"

Prowadząca program, Karolina Głowacka, zaznaczyła, że każdy z nas miał do czynienia lub słyszał o pokazanych w filmie historiach. 

- Ten film kanalizuje pewne nastroje, które są społeczeństwie. Idealnie wpisał się w globalny kryzys Kościoła, z którym mamy teraz do czynienia. Myślę, że taki film był bardzo potrzebny - podkreślił Nowak. 

Dodał, że Kościół ma w Polsce "gębę związaną z chciwością, z chęcią dominacji, narcyzmem hierarchów, ale też i słabością, a reżyser po prostu to pokazał". Zaznaczył jednak, że obraz Smarzowskiego jest wielowymiarowy i ukazuje także chrześcijańskie dylematy. 

- Smarzowski nie ograniczył się do pokazywania historii, które mają szokować. Pokazał uwikłanie bohaterów w realia kościelne, związane np. z celibatem, z brakiem kontroli, z systemem feudalnym - tłumaczył. 

Prymas Polski zapowiada raport o nadużyciach. Czas na zmiany?

Zdaniem gościa Karoliny Głowackiej taki film jak "Kler" potrzebny był jako katalizator, aby móc porozmawiać o Kościele.

- Dość długo musieliśmy czekać jako społeczeństwo obywatelskie po 1989 roku, żeby dojrzeć do rozmowy. W tej chwili dyskutujemy nawet o pontyfikacie Jana Pawła II. Jego ciemnej stronie. Kiedyś to się wydawało niewyobrażalne - podkreślił gość TOK FM oraz wyjaśniał: - Kościół był naszą narodową pamiątką, depozytariuszem wolności i pewnych wartości. 

Dziennikarska zwróciła uwagę, że prymas Polski, abp Wojciech Polak zapowiedział, że powstanie raport o skali nadużyć seksualnych w Kościele w Polsce.

- Nigdzie na świecie żaden Kościół lokalny nie zrobił nic sam z siebie dla pokrzywdzonych. Warunkiem zmian jest ujawnienie wielkich skandali i nacisk opinii publicznej. Kościół nie robi czegoś sam z siebie, bo gdzie był ten Kościół przez ostatnie 20-30 lat. Robi to dlatego, żeby ratować swoją twarz. To jest wymuszone, to nie jest dobra wola

- Kościół w Polsce odkleił się od chrześcijaństwa. Musi u nas dojść do wymiany Episkopatu i wtedy będzie realna szansa na zmiany - podkreślił Artur Nowak.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • czym różni się Kościół w Polsce od tego w innych krajach;
  • dlaczego Artur Nowak nie ufa abp. Polakowi;
  • jakie były reakcje na film "Kler". 

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

TOK FM PREMIUM