Prof. Bratkowski: Jeżeli ktokolwiek będzie proponować wyjście z Unii, nie znajdzie poparcia na wsi

Jak tłumaczył w TOK FM socjolog prof. Jerzy Bratkowski, można przewidzieć, jak zakończą się wybory na wójtów. Większą niewiadomą są natomiast wybory do sejmików.

Prof. Jerzy Bartkowski z Instytut Socjologii UW tłumaczył w TOK FM, że wybory samorządowe na wsi składają się z czterech elementów: wyborów wójta gminy, rady gminy, do sejmiku powiatowego i do sejmiku wojewódzkiego. 

- W każdych z nich mieszkańcy wsi zachowają się trochę inaczej - zaznaczył gość Karoliny Głowackiej. - W większości przypadków zagłosują na obecnego wójta. Chyba że nie startuje - podkreślił współautor raportu "Polska wieś 2018". 

Dodał, że każdy ubiegający się o urząd wójt musi również wystawić własny komitet do rady gminy. Ekspert podkreślił, że wówczas mieszkańcy wsi głosują na komitet swojego wójta. - We wszystkich kolejnych wyborach zawsze faworytem jest urzędujący wójt. Taka jest prawidłowość. Ludzie po prostu lubią stabilność - tłumaczył profesor.

Kogo popiera polska wieś: rząd czy UE?

Odpowiedź na pytanie, czy wieś popiera obecny rząd, nie jest prosta. 

- Jeżeli zapytamy, czy mieszkańcy wsi zagłosują na PiS, powiedzą, że tak. Jeżeli zapytamy, czy cenią premiera i prezydenta, ocenią ich bardzo wysoko. Ale jeśli zapytamy, czy są zwolennikami czy przeciwnikami obecnego rządu, to zachowają się jak większość Polaków - wybiorą środek - wyjaśniał badacz.

Dziennikarka zwróciła uwagę, że polityka realizowana przez PiS grozi ograniczeniem dostępu do funduszy unijnych, z których wieś i rolnictwo szeroko do tej pory korzystały. 

- Są pewne granice. Jeżeli nasiliłby się konflikt z Unią Europejską, doszłoby do ostrych konsekwencji, wówczas poparcie dla rządu spadnie. Dopóki wszystko dzieje się daleko, w sferze bardziej symbolicznej niż realnej, dopóty poparcie będzie wysokie - tłumaczył gość TOK FM oraz kategorycznie podkreślił: - Jeżeli ktokolwiek będzie proponować wyjście z Unii, nie znajdzie poparcia na wsi polskiej. 

Rząd reprezentuje te same co wieś wartości

Zdaniem socjologa w powiecie i sejmikach wojewódzkich wygra PiS, ale nie obejmie większości. 

- W powiatach i województwach, oprócz gmin wiejskich, są także miasta. One mają też swój wkład głosów. To jest więc jednocześnie nie tylko pojedynek między poszczególnymi partiami, ale także trochę walka miasta ze wsią - wyjaśniał gość TOK FM. 

Rząd prezentuje wartości bliskie polskiej wsi: Polska, rodzina, religia. - I na tej płaszczyźnie mamy do czynienia z poczuciem większej bliskości. Polska wieś jest bardziej konserwatywna niż miasta - podkreślił prof. Bratkowski. 

- Czy PiS będzie rządzić, to będzie zależało od całości wyborów. W województwach znaczące będą też głosy miejskie, a aktualnie wszelkie sondaże pokazują, że mimo iż dotychczas wybory samorządowe nie interesowały mieszkańców miast, to tym razem wybierają się oni do urn. A to na kogo zagłosują zależy też od tego, jaką otrzymają ofertę - podsumował ekspert. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jak przyjęto na wsi zmianę premiera z Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego;
  • co kształtuje opinie na polskiej wsi;
  • czym różni się polska wieś od ogółu społeczeństwa.

Kosiniak-Kamysz: Polska miała różnych premierów, ale takiego, który opowiadałby takie banialuki, jeszcze nie

TOK FM PREMIUM