Prof. Bratkowski: Jeżeli ktokolwiek będzie proponować wyjście z Unii, nie znajdzie poparcia na wsi
Prof. Jerzy Bartkowski z Instytut Socjologii UW tłumaczył w TOK FM, że wybory samorządowe na wsi składają się z czterech elementów: wyborów wójta gminy, rady gminy, do sejmiku powiatowego i do sejmiku wojewódzkiego.
- W każdych z nich mieszkańcy wsi zachowają się trochę inaczej - zaznaczył gość Karoliny Głowackiej. - W większości przypadków zagłosują na obecnego wójta. Chyba że nie startuje - podkreślił współautor raportu "Polska wieś 2018".
Dodał, że każdy ubiegający się o urząd wójt musi również wystawić własny komitet do rady gminy. Ekspert podkreślił, że wówczas mieszkańcy wsi głosują na komitet swojego wójta. - We wszystkich kolejnych wyborach zawsze faworytem jest urzędujący wójt. Taka jest prawidłowość. Ludzie po prostu lubią stabilność - tłumaczył profesor.
Kogo popiera polska wieś: rząd czy UE?
Odpowiedź na pytanie, czy wieś popiera obecny rząd, nie jest prosta.
- Jeżeli zapytamy, czy mieszkańcy wsi zagłosują na PiS, powiedzą, że tak. Jeżeli zapytamy, czy cenią premiera i prezydenta, ocenią ich bardzo wysoko. Ale jeśli zapytamy, czy są zwolennikami czy przeciwnikami obecnego rządu, to zachowają się jak większość Polaków - wybiorą środek - wyjaśniał badacz.
Dziennikarka zwróciła uwagę, że polityka realizowana przez PiS grozi ograniczeniem dostępu do funduszy unijnych, z których wieś i rolnictwo szeroko do tej pory korzystały.
- Są pewne granice. Jeżeli nasiliłby się konflikt z Unią Europejską, doszłoby do ostrych konsekwencji, wówczas poparcie dla rządu spadnie. Dopóki wszystko dzieje się daleko, w sferze bardziej symbolicznej niż realnej, dopóty poparcie będzie wysokie - tłumaczył gość TOK FM oraz kategorycznie podkreślił: - Jeżeli ktokolwiek będzie proponować wyjście z Unii, nie znajdzie poparcia na wsi polskiej.
Rząd reprezentuje te same co wieś wartości
Zdaniem socjologa w powiecie i sejmikach wojewódzkich wygra PiS, ale nie obejmie większości.
- W powiatach i województwach, oprócz gmin wiejskich, są także miasta. One mają też swój wkład głosów. To jest więc jednocześnie nie tylko pojedynek między poszczególnymi partiami, ale także trochę walka miasta ze wsią - wyjaśniał gość TOK FM.
Rząd prezentuje wartości bliskie polskiej wsi: Polska, rodzina, religia. - I na tej płaszczyźnie mamy do czynienia z poczuciem większej bliskości. Polska wieś jest bardziej konserwatywna niż miasta - podkreślił prof. Bratkowski.
- Czy PiS będzie rządzić, to będzie zależało od całości wyborów. W województwach znaczące będą też głosy miejskie, a aktualnie wszelkie sondaże pokazują, że mimo iż dotychczas wybory samorządowe nie interesowały mieszkańców miast, to tym razem wybierają się oni do urn. A to na kogo zagłosują zależy też od tego, jaką otrzymają ofertę - podsumował ekspert.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- jak przyjęto na wsi zmianę premiera z Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego;
- co kształtuje opinie na polskiej wsi;
- czym różni się polska wieś od ogółu społeczeństwa.
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
- "Zielona granica" z kolejnym sukcesem. W 10 dni film obejrzało ponad 424 tys. widzów
- Głosowanie za granicą. O czym pamiętać? Pytamy MSZ, co z Polakami mieszkającymi w Ukrainie
- Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Na 10 dni, ale przedłużenia "wysoce prawdopodobne"
- Dramatyczne odkrycie w Radomiu. Zwłoki sześciu kotków w mieszkaniu. Jest akt oskarżenia
- Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka