Oficjalna inauguracja jachtu Polskiej Fundacji Narodowej. Tłumów nie było

Miała być "Polska 100" z Mateuszem Kusznierewiczem i trzyletnim rejsem dookoła świata... jest I Love Poland.  Przemalowany jacht Polskiej Fundacji Narodowej został oficjalnie zaprezentowany w Szczecinie.

W Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja projektu "I Love Poland" i prezentacja jachtu Polskiej Fundacji Narodowej. Oficjalny start projektu na szczecińską Łasztownię przyciągnął jedynie kilkadziesiąt osób.

Oficjalna inauguracja prezentacja jachtu I LOVE POLAND. Tłumów w Szczecinie nie było

Jednostka nie opłynie świata, jak pierwotnie planowano, ale ma w przyszłości uczestniczyć w prestiżowych regatach. 

Już nie "Polska100" a "I Love Poland"

I Love Poland to ten sam jacht, którym Mateusz Kusznierewicz miał opłynąć kulę ziemską z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński do tematu trzyletniego rejsu "Polska100" wracać jednak nie chce: - Zostały zawarte ugody, także temat jest już zamknięty - stwierdził. 

Nowym kapitanem jednostki został utytułowany Jarosław Kaczorowski. Podkreślił, że jacht jest bardzo nowoczesny, szybki i trudny w obsłudze. 

- Trudność polega na tym, że ona się rozpędza do dużych prędkości i wtedy trzeba czujnie sterować, żeby nie wbić się w falę albo żeby nie połamać czegoś - wyjaśniał kapitan.

PFN przewiduje, że program szkoleniowy związany ze startami w regatach będzie trwać dwa-trzy lata. Ma zostać stworzona szeroka, profesjonalna załoga, która będzie w stanie ścigać się w najważniejszych regatach na świecie. 

Nowoczesny jacht I Love Poland kosztował blisko cztery miliony złotych, wartość całego projektu jest tajemnicą. 

Czytaj też: Polska Fundacja Narodowa wynajęła agencję PR, by budować swój wizerunek. "Trochę kuriozalne"

Przed jedenastym listopada jednostka popłynie do Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie załoga weźmie udział w uroczystościach Święta Niepodległości. W styczniu uda się na Maderę, gdzie młodzi żeglarze złożą kwiaty pod popiersiem Józefa Piłsudskiego, a w lutym w Miami "I Love Poland" spotka się z Darem Młodzieży, który promuje Polskę w ramach Rejsu Niepodległości. 

Przypomnijmy. Polska Fundacja Narodowa została powołana za czasów rządu Beaty Szydło. Działa dzięki pieniądzom przekazywanym przez spółki skarbu państwa.  Wcześniej zasłynęła m.in. kontrowersyjną - i drogą, bo kosztującą ponad 10 mln złotych - kampanią "Sprawiedliwe sądy". Projekt "Polska 100" miała realizować dzięki jej wsparciu Fundacja Navigare, z którą związany był Mateusz Kusznierewicz. Według niej PFN nie wywiązała się jednak ze swoich zobowiązań wobec organizacji, przez co ta została zmuszona do ogłoszenia upadku. Z kolei PFN oskarżała Navigare o wyprowadzenie 185 tys. złotych z budżetu projektu. 

TOK FM PREMIUM