POLSCY SIATKARZE MISTRZAMI ŚWIATA!!! Obronili tytuł, i to w jakim stylu!

Polscy siatkarze w trzech setach pokonali reprezentację Brazylii i obronili tytuł mistrzów świata! Wspaniały mecz rozegrał Bartosz Kurek, który odebrał nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika mistrzostw.

Pierwszego seta Polacy wygrali 28:26 po bardzo zaciętej walce, drugiego - 25:20 ze świetnie funkcjonującym blokiem i niedającym się zatrzymać Bartoszem Kurkiem w ataku.

Wielkie emocje towarzyszyły partii trzeciej, kiedy to przez większość czasu Polacy zachowywali bezpieczną 4-, 5-punktową przewagę, by w końcówce dać się Brazylijczykom niemal dogonić. Polacy zachowali jednak zimną krew i nie oddali kontroli nad przebiegiem spotkania. Ostatnią akcję - przy stanie 24-23 dla Polski - mistrzowskim atakiem wykończył Bartosz Kurek.

Polacy otrzymali również nagrody indywidualne: Michał Kubiak został najlepszym przyjmującym (wyróżniony został również Brazylijczyk Douglas Souza da Silva), a Piotr Nowakowski - najlepszym środkowym (poza nim również Lucas Saatkamp). Najlepszym libero został Paweł Zatorski, zaś prestiżowa nagroda najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) przypadła Bartoszowi Kurkowi.

Polacy po raz czwarty wystąpili w finale MŚ. Triumfowali także w 1974 roku, a 12 lat później w Japonii temu zajęli drugą lokatę. Canarinhos z kolei panowali niepodzielnie w latach 2002-10, gdy trzy razy z rzędu sięgnęli po złoto.

Plan zrealizowany ponad normę

Droga podopiecznych Vitala Heynena do meczu o złoty medal była kręta. Zaczęli od zwycięskiej passy w pierwszej rundzie - w pięciu spotkaniach wywalczyli komplet punktów. Jednak w drugiej części zmagań przyszły porażki z Argentyną i Francją, po których ich sytuacja znacząco się skomplikowała. W "meczu o życie" pokonali Serbów, a w trzeciej fazie turnieju powrócili do zwycięskiej serii.

Tym samym trener Vital Heynen z nawiązką zrealizował plan wyznaczony przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Władze federacji bowiem jako cel wskazały awans do czołowej szóstki. Dziś Belgowi udało się powtórzyć sukces Stephane'a Antigi. Francuz objął posadę szkoleniowca biało-czerwonych w 2014 roku i w pierwszym roku pracy sięgnął z nimi po złoto MŚ. Wówczas w finale jego zespół zmierzył się właśnie z Brazylijczykami i zwyciężył 3:1. Od tego czasu Polacy rywalizowali z tym przeciwnikiem jeszcze cztery razy i do dziś tylko raz udało im się triumfować.

Ekipa z Ameryki Południowej w pierwszej rundzie mistrzostw zaliczyła niespodziewaną porażkę z Holandią 1:3 w pierwszej rundzie, ale potem kroczyła już od zwycięstwa do zwycięstwa. W dwóch ostatnich meczach uporała się z rywalami w trzech setach.

Posłuchaj gorących komentarzy po finale mistrzostw świata w siatkówce:

Droga polskich siatkarzy w mistrzostwach świata 2018

1. runda (Warna)
Polska – Kuba 3:0 (25:18, 25:19, 21:25, 25:14)
Polska - Portoryko 3:0 (25:14, 25:12, 25:15)
Polska - Finlandia 3:1 (25:20, 26:28, 25:20, 25:15)
Polska - Iran 3:0 (25:21, 25:20, 25:22)
Polska - Bułgaria 3:1 (25:14, 23:25, 25:22, 25:23)

2. runda (Warna)
Polska - Argentyna 2:3 (25:16, 19:25, 23:25, 25:23, 14:16)
Polska - Francja 1:3 (15:25, 18:25, 25:23, 18:25)
Polska - Serbia 3:0 (25:17, 25:16, 25:14)

3. runda (Turyn)
Polska - Serbia 3:0 (28:26, 28:26, 25:22)
Polska - Włochy 2:3 (25:14, 21:25, 25:18, 17:25, 11:15)

półfinał (Turyn)
Polska - USA 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:20, 15:11)

finał (Turyn)
Polska - Brazylia 3:0 (28:26, 25:20, 25:23)

Bilans: 12 meczów; 9 zwycięstw, 3 porażki; sety: 33-13

W rozegranym wcześniej spotkaniu o brązowy medal amerykańscy siatkarze pokonali Serbów 3:1 (23:25, 25:17, 32:30, 25:19).