Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki grają szczepionkami? Jeden wypomina, drugi zaprzecza

Rafał Trzaskowski opublikował spot, na którym Patryk Jaki twierdzi, że "nie wolno rodziców zmuszać do szczepień, strasząc epidemiami". - Wielokrotnie mówiłem, że będę promował szczepienia - bronił się już wcześniej Jaki.

W Sejmie posłowie zajmą się obywatelskim projektem tzw. ustawy antyszczepionkowej. Zwolennicy zniesienia obowiązku szczepienia dzieci przekonują, że to rodzice powinni mieć decydujący głos w tej sprawie. 

Tymczasem szczepionki ochronne stają się również kartą przetargową w walce o prezydenturę w Warszawie

Przepychanki przedwyborcze ze szczepionkami w tle

Zdaniem polityka Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego jego rywal, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki popiera ruch antyszczepionkowy. Trzaskowski zamieścił na Facebooku film, który ma być tego dowodem. 

"Ze statystyk wynika, że szczepienia są w porządku. Jednak praktyka jest całkowicie inna. Nie wolno rodziców zmuszać do szczepień dzieci, strasząc epidemiami" - mówił Patryk Jaki na nagraniu zamieszczonym przez polityka Platformy.

Co ważne, Patryk Jaki występuje na filmie obok Justyny Sochy, liderki ruchu antyszczepionkowców w Polsce, szefowej organizacji "STOP NOP". 

Jaki odpiera zarzuty, Trzaskowski obiecuje

To nie pierwszy raz, kiedy Patrykowi Jakiemu zarzucono wspieranie ruchów antyszczepionkowych. Bartosz Arłukowicz (PO), były minister zdrowia, przypomniał o tym już w połowie września. Kandydat prawicy wówczas zaprzeczył. 

- Wielokrotnie mówiłem, że jeżeli zostanę prezydentem miasta Warszawy, będę promował szczepienia i przeznaczał na szczepienia prewencyjne środki z budżetu miasta - bronił się wtedy Jaki. 

Rafał Trzaskowski z kolei stwierdził dzisiaj (1 października) na konferencji prasowej zwołanej pod przychodnią na warszawskim Mokotowie, że chce rozszerzyć na wszystkie dzieci w Warszawie program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej obiecywał również, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, dofinansuje szczepienia dzieci m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz polio.

Czytaj więcej: Trzaskowski obiecuje szczepionki dla Warszawy. W pakiecie zabezpieczenie dziewczynek przed HPV

"Bukiet dla Justyny"

W czerwcu tego roku na Facebooku ruszyła akcja "Bukiet dla Justyny". Jej organizatorzy apelowali o kupowanie szczepionek dla dzieci z krajów rozwijających się, w ramach specjalnego programu ONZ. W ten sposób chcieli wyrazić sprzeciw wobec działań "STOP NOP".

Kim jest tytułowa Justyna? Chodzi o Justynę Sochę, liderkę ruchu antyszczepionkowców. Szczepionki zbierano do jej urodzin, które wypadają 28 września. 

Czytaj więcejTo się nazywa trolling. Kupują dzieciom szczepionki z okazji urodzin liderki antyszczepionkowców

Lekarze rezydenci w obronie polskiej służby zdrowia

TOK FM PREMIUM