Nobel z fizyki za superprecyzyjne narzędzia laserowe, niezwykle potrzebne w medycynie

W tym roku Nobel z fizyki trafił do trójki badaczy, którzy dokonali odkryć w zakresie fizyki laserów. Arthur Ashkin opracował optyczną pęsetę, za pomocą której można przemieszczać nanoobiekty. Z kolei Gerard Mourou i Donna Strickland opracowali metodę tworzenia ultraszybkich impulsów laserowych.

96-letni Arthur Ashkin z Bell Laboratories w USA został doceniony "za opracowanie pęsety optycznej i jej zastosowanie w systemach biologicznych". Za pomoc± jego wynalazku można przemieszczać obiekty tak małe, jak atomy, wirusy czy komórki. Ashkinowi już w 1987 r. udało się przemieszczać bakterie za pomocą światła lasera, nie niszcząc ich.

Pracę nad manipulacją mikrocząstkami światłem laserowym rozpoczął pod koniec lat 60. XX wieku, czego efektem było wynalezienie pęset optycznych w 1986 roku. Oprócz pęset optycznych, Ashkin jest również znany z badań fotorefrakcji, generowania drugiej harmonicznej i nieliniowej optyki we włóknach.

74-letni Gerard Mourou (Francja i USA) i 59-letnia Donna Strickland (Kanada) docenieni z kolei zostali "za metodę tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu". Ich metoda (tzw. CPA) stosowana jest m.in. w laserowej korekcji wzroku.

Ashkin jest najstarszym laureatem spośród wszystkich dotychczasowych noblistów. Z kolei Donna Strickland jest pierwszą od 55 lat kobietą nagrodzoną Noblem z fizyki, trzecią w ogóle w historii.

DOSTĘP PREMIUM