Gigantyczny protest służb mundurowych w Warszawie. "Nie róbcie z nas żebraków"
30 tysięcy policjantów, strażaków, pracowników służby celnej i strażników więziennych protestowało dzisiaj (2 października) w Warszawie. Pracownicy budżetówki domagają się m.in. podwyżek i zmian w systemie emerytalnym. Chcą, aby praca w służbie przyciągała ludzi młodych, dzięki czemu nie będzie tylu wakatów oraz nadgodzin.
- Przyszliśmy zapytać, gdzie pański wniosek, panie prezydencie - powiedział podczas protestu Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. - W 2015 roku prezydent napisał do federacji list, w którym z pełną troską odniósł się do naszych postulatów (...) złożymy dzisiaj petycję, przypomnimy mu o tym - mówił.
Niestety, petycji dla Morawieckiego nie udało się złożyć.
- To upokorzenie - mówią policyjni związkowcy. Jak relacjonują do demonstrantów, przyjął ich podsekretarz stanu. Jeden ze związkowców przekazał, że urzędnik stwierdził, że nic nie wiedział o manifestacji. W tle słychać było okrzyki: Złodzieje!
Dla wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego, na trasie przemarszu - a dokładnie na Placu na Rozdrożu - rozsypano konfetti. To wspomnienie akcji z 2016 roku, kiedy to policjanci z Białegostoku cięli kartony na konfetti, które później rozrzucono z helikoptera podczas uroczystości z udziałem wiceministra Zielińskiego.
"Wynagrodzenie i warunki - niedopuszczalne"
- Jestem policjantem liniowym, na samym dnie, ale nic nie sprawia mi większej radości i satysfakcji niż uśmiech człowieka, któremu mogłem pomóc. Wynagrodzenie i warunki, które proponuje nam rząd, w obecnej chwili są niedopuszczalne - mówił jeden z policjant.
- Chcieliśmy, aby została zmieniona ustawa i przywrócony stan sprzed 2013 roku, czyli aby funkcjonariusze mogli odchodzić na emeryturę po 15 latach - przypominał inny z protestujących.
Funkcjonariusze protest rozpoczęli na placu Zamkowym, skąd przeszli pod Pałac Prezydencki. Chcieli przypomnieć o sobie Andrzejowi Dudzie, który mówił wcześniej, że służby mundurowe są mu bliskie. Następnym celem przemarszu była Kancelaria Premiera.
Kierownictwo MSWiA przekonuje, że poszło już na pewne ustępstwa i trwająca od lipca akcja protestacyjna powinna być zakończona. Przypomnijmy. Policjanci w ramach protestu postanowili nie wystawiać mandatów za mniejsze wykroczenia, a jedynie upomnienia.
Dlaczego policjanci protestują? Posłuchaj!
Funkcjonariusze protestują w pracy. Posłuchaj w jaki sposób
Dlaczego rząd nie myśli o służbach mundurowych? Posłuchaj!
Czego najbardziej brakuje policjantom?
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"