Wojciech Smarzowski nakręci serial o Słowianach? "W mojej pracy płodozmian jest potrzebny"

Serial o słowianach przed chrztem Polski - to po "Klerze" kolejny temat, którym zajmie się Wojciech Smarzowski. Nowy projekt ma zająć reżyserowi kilka lat.

Wojciech Smarzowski zapowiedział, że jego kolejną produkcją filmową będzie serial o Słowianach, przed chrztem Polski. Skąd taki przeskok?

- W mojej pracy ważny jest płodozmian. Jeśli robię film historyczny, to nie mógłbym po nim zrobić kolejnego, muszę zrobić historię współczesną. Takie skoki w czasie są mi bardzo potrzebne. To, co daje mi mój zawód, to ta wędrówka między światami - powiedział Smarzowski w rozmowie z Radiem TOK FM.

Czy po "Klerze" reżyser nie powinien zrobić filmu o politykach? - pytał w audycji Radia TOK FM prowadzący Piotr Najsztub.

- Był taki pomysł w mojej głowie, ale z niego zrezygnowałem. A pojawił się po obejrzeniu serialu "House of Cards". Pomyślałem, jak by to wyglądało w polskim wydaniu na Wiejskiej: mniej marmuru, więcej paździerza - powiedział Wojciech Smarzowski.

Nowy serial pochłonie Smarzowskiego na cztery lata

Jak powiedział reżyser, na razie zamierza w pełni skupić się nad swoim nowym pomysłem - serialem o Słowianach.

- Pochłonie mnie pewnie na najbliższe trzy, cztery lata. Dla jakiej telewizji serial powstanie? To na razie tajemnica - mówił enigmatycznie twórca.

Smarzowski bez dofinansowania PISF?

Pojawiają się opinie, że "Kler" był ostatnim filmem, na który reżyser otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

- Może tak być. Zmienia się państwo, zmienia się również PISF, zmieniają się eksperci i wytyczne. Już nie chodzi o gwarancję dobrego kina, ważne są też te wartości chrześcijańsko-narodowe. Jak będzie, zobaczymy - stwierdził gość Piotra Najsztuba.

Rekordowy "Kler"

"Kler", najnowszy film Smarzowskiego, jest w kinach od ubiegłego piątku. Produkcja jeszcze przed pierwszymi pokazami wywołała wiele kontrowersji. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył trzy nagrody: publiczności, za scenografię (Jagna Janicka) oraz specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu (Wojciech Smarzowski).

Na najnowszy film Smarzowskiego bilety kupiła do tej pory rekordowa liczba osób-  prawie dziewięćset czterdzieści tysięcy. To o sto tysięcy więcej, niż na dotychczasowego rekordzistę - czyli "pięćdziesiąt twarzy Greya". Z powodu dużego zainteresowania, w weekend wielu kinach pojawiały się problemy z dostępnością biletów.

Natomiast kilka miast zakazało jego wyświetlania. Smarzowski obiecał, że wszędzie tam, gdzie "Kler" nie zostanie pokazany w kinach, pojawi się w tych miejscach osobiście.

Czytaj też:  Smarzowski: Kiedy pokazywaliśmy "Kler" księżom, rozpoznawali w bohaterach konkretne osoby

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (186)
Wojciech Smarzowski zapowiedział swoją kolejną produkcję. To będzie serial o Słowianach
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 34 razy 12

  O cholera! A co mu Słowianie zrobili?

 • mederith

  Oceniono 15 razy 9

  Brawo panie Smarzowski. Trzymam kciuki. Jestes pan bodaj jedynym rezyserem, ktory w swoich filmach nie boi sie trudnych tematow np. "Wesele"-wspanialy film, ktory obnaza nasze prowincjonalne polaczkowo:):):)

 • byann

  Oceniono 15 razy 9

  Po Słowianach może Pan Smarzowski się skupi nie na politykach, bo o nich wiemy że są złodziejami, zbokami i kłamcami co do jednego. A o powieszeniu Leppera już film był.
  Może Pan Smarzowski przedstawiłby świat mediów i dziennikarzy.
  Kler może się okazać filmem dla małych dzieci.

 • strange_email

  Oceniono 22 razy 8

  Glupoty. Przeciez wszyscy wiemy, ze Czarnobog, Perun czy Swarozyc to male miki przy bialym papie z Watykanu. Poza tym jasne jest, ze katolicki bog istnieje. A Perun?

 • nr_5

  Oceniono 21 razy 7

  Smarzowski bez dofinansowania z PISF? Kein Problem, juz Niemcy chetnie sfinansuja film o Slowianach.

 • sommers

  Oceniono 20 razy 6

  Jestem za, ale w tym wypadku obawiam się, że to Niemcy zbojkotowaliby ten serial. Przecież praktycznie całe tereny obecnych Niemiec po samą rzekę Men, są obsiane pozostałościami po osadach słowiańskich.

  Warto też zwrócić uwagę na genezę "niemieckich" nazw kończących się sufiksem "furt" (Frankfurt am Main). Oni sobie tłumaczą, że to związane jest z sadzawką (z ang. ford), tymczasem unikają jak ognią, tego że w polski języku furt/furta to po prostu brama bramka...
  Pod Frankfurtem nad Menem, a także w okolicach jeziora Bodeńskiego są dowody istniej osad zachodniosłowiańskich.
  Myślę, że serial byłby strzałem w dziesiątkę.

 • krystoff2

  Oceniono 7 razy 5

  Panie Wojtku a może coś o Islamie, o Gejach pedofilach, o feministkach. Niezłym tematem byłby film pt. "Wałęsa człowiek z kolekury". Skandal murowany, reklama zapewniona tylko żeby odwagi nie zabrakło. Bo jak da pan katolowi w twarz to nadstawi drugi policzek a jurażony muzułmanin poderżnie panu gardełko. Do dzieła.

 • quamtsa

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo. Temat zaniedbany w polskiej kinematografii. Poza Hoffmannowską Starą Baśnią właściwie nikt się nie interesował historią słowiańską sprzed chrystianizacji. Czekam i trzymam kciuki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX