Chcesz głosować korespondencyjnie? To już ostatni dzwonek na zgłoszenie

Jeszcze tylko do 8 października niepełnosprawni chcący w wyborach samorządowych głosować korespondencyjnie mają czas, żeby to zgłosić.

Osoby niepełnosprawne, które w wyborach samorządowych chcą zagłosować z domu, mają czas już tylko do poniedziałku 8 października 2018 roku, żeby zgłosić taki zamiar. Według zmienionego Kodeksu Wyborczego to prawo przysługuje tylko osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Wybory samorządowe: Ostatni dzwonek

Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu, a nie jak dotychczas - do urzędu gminy - przypomina rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Dąbrówka. 

- Można to zrobić osobiście, faksem, mailem. Do takiego wniosku należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - powiedział rzecznik PKW.

Wniosek można też złożyć przez stronę internetową obywatel.gov.pl . Najpóźniej 7 dni przed wyborami osoba uprawniona otrzyma pakiet wyborczy.

- Taki wniosek będzie zawierał między innymi kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcję głosowania - tłumaczy Dąbrówka.

Kopertę zwrotną z oddanymi głosami odbierze listonosz - pod warunkiem, że wyborca mu to zgłosi przy odbiorze pakietu. Jeśli nie - będzie musiał dostarczyć ją na pocztę. Stamtąd trafi ona do obwodowej komisji wyborczej.

Nowelizacja do Kodeksu Wyborczego

Wybory samorządowe 2018 będą miały miejsce 21 października. Ewentualna druga tura - 2 tygodnie później.

Odbędą się one na innych niż dotychczas zasadach, zgodnie z nowelizacją prawa wyborczego, która weszła w życie 31 stycznia. Parlament zdecydował w niej o ograniczeniu kręgu podmiotów uprawnionych do głosowania korespondencyjnego. 

Możliwość oddania głosu poprzez głosowanie korespondencyjne było dotąd przewidziane dla osób niepełnosprawnych, seniorów oraz Polaków mieszkających za granicą.

Rząd planował całkowite zniesienie możliwości głosowania korespondencyjnego.  Jednak na skutek poprawek Senatu ograniczono jedynie krąg osób, które są do tego uprawnione.

Czytaj też: Jak głosować świadomie? "Gdy ktoś w kampanii mówi o sprawach ogólnopolskich, to nie ma pojęcia o mieście"

DOSTĘP PREMIUM