Firma budująca tunel na Zakopiance, metro i warszawską obwodnicę ma kłopoty. Co dalej z inwestycjami?

27 września media obiegła informacja, że firma Astaldi wypowiedziało dwa kontrakty kolejowe realizowane w Polsce. Pojawiły się obawy, że odstąpi od kolejnych inwestycji w naszym kraju, nad którymi pracuje.

We wtorek w mediach pojawiły się informacje, że firma Astaldi, która w Polsce zaangażowana jest w budowę wielu projektów drogowo-kolejowych, ma kłopoty finansowe.

Co z tunelem na Zakopiance?

Spółka porzuciła już dwie inwestycje: przebudowę linii kolejowych - Lublin-Dęblin oraz prowadzącej od granicy województwa dolnośląskiego do podpoznańskiego Czempinia.

Powstaje pytanie, czy zagrożone nie są inne inwestycje? Wśród nich jest np. tunel na Zakopiance w miejscowości Naprawa. Do wydrążenia ma jeszcze ponad 2 tysiące metrów. - Na pewno musimy być czujni i bacznie będziemy się przyglądać tej inwestycji - zapewnia Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Problemy przez zaległości Wenezueli

Z kolei przedstawiciel Astaldi, Francesco Paolo Scaglione uspokaja, że "nie jest prowadzona żadna procedura upadłościowa firmy i nie ma przesłanek, żeby mogło się to wydarzyć w przyszłości".

Jak wyjaśnił, "firma miała problemy pod koniec zeszłego roku ze względu na zaległe od Wenezueli 400 mln euro". Dodał, że od początku tego roku w Astaldi wdrożono plan wzmocnienia firmy, który przewidywał m.in. sprzedaż koncesji na inne budowy oraz zwiększenie kapitału zakładowego, sfinansowanego po części przez rodzinę Astaldi, a także przez nowego udziałowca - japońską firmę IHI Corporation. Zaznaczył również, że firma ma wsparcie banków. - Banki są zainteresowane restrukturyzacją i utrzymaniem Astaldi, ponieważ są głównymi wierzycielami - podkreślił Scaglione.

Firma pracuje przy budowie metra i obwodnicy

Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka) oraz obwodnicy Warszawy.

TOK FM PREMIUM