Lubnauer o projekcie zniesienia obowiązku szczepień: "To nie jest liberalizm"

- To, że ktoś nie zaszczepi swojego dziecka, zagraża innemu dziecku - mówiła w TOK FM przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, tłumacząc, dlaczego jest przeciwko zniesieniu obowiązku szczepień.

Z szefową Nowoczesnej rozmawiał Jacek Żakowski. Na jego pierwsze pytanie o "sześciopak", czyli wyborczą propozycję Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Lubnauer odpowiedziała z pamięci: szkoła przyjazna dla dziecka bez chaosu, bilety darmowe dla uczącej się młodzieży, jeden gospodarz województwa, czyste powietrze, schetynówki, orliki, ścieżki rowerowe, polityka senioralna.

Przekonywała jednocześnie, że Nowoczesna jest miastem przyjaznym dziecku, kobietom i seniorom.  

Czym Nowoczesna różni się od PO? 

- "Gazeta Polska" pisze, że ludzie muszą pracować dłużej, Platforma zapewnia, że nie będzie podwyższać w wieku emerytalnego - zagadnął Jacek Żakowski.

- Od PO różnimy się stosunkiem do spraw gospodarczych, praw kobiet, świeckością. W następnym Sejmie jest mała szansa, żeby wiek emerytalny się zmienił, ale trzeba wymyślić inne motywacje, żeby to zmienić, żeby pracodawca chciał zatrudniać osoby w wieku emerytalnym, bo naszym celem jest godny wiek senioralny i godna płaca - mówiła szefowa Nowoczesnej. - Osobiście uważam, że wiek emerytalny powinien być wyższy - dodała. Przypomniała też, że kobiety na obniżonym wieku emerytalnym tracą 2-3,5 tys. zł emerytury.

Zobacz także: Trzaskowski obiecuje szczepionki dla Warszawy. W pakiecie zabezpieczenie dziewczynek przed HPV

To brak szczepień zagraża wolności 

Odniosła się też do projektu zniesienia obowiązkowych szczepień, nad którym w środę (3 października) odbyła się dyskusja w Sejmie. Obecnie w Polsce istnieje prawny obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym przeciwko określonym chorobom zakaźnym.

We wczorajszej dyskusji PO złożyła wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu, a PiS - o skierowanie do prac w komisjach. Zmiany negatywnie ocenia rząd i Główny Inspektor Sanitarny.

- Zniesienie tego obowiązku to nie jest liberalizm. Wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. To, że ktoś nie zaszczepi swojego dziecka, zagraża zdrowiu naszego dziecka. Zdecydowanie Nowoczesna jest za odrzuceniem tego projektu. Straciliśmy z widoku choroby, na które jesteśmy skutecznie zaszczepieni, jak ospa prawdziwa, polio. A odra się odrodziła i ludzie umierają. Szczepionki nas chronią jako całe społeczeństwo - przedstawiła stanowisko swoje i ugrupowania, któremu szefuje. 

Zobacz także: Rekordowa liczba zachorowań na odrę. Ekspert: Polsce grozi epidemia

Zapewniła też, że jeśli Nowoczesna wygra wyboryparlamentarne, będzie kontynuować program 500 plus. - Z tego programu nie będziemy się wycofywać - podkreśliła na antenie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM