Ewa Kopacz: Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i wkładało do pieca na trzy zdrowaśki

- Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i wkładało do pieca na trzy zdrowaśki - powiedziała Ewa Kopacz w TOK FM. Tak skomentowała fakt, że posłowie PiS i Kukiz'15 skierowali projekt antyszczepionkowców do dalszych prac w Sejmie.

Jacek Żakowski zapytał byłą premier Ewę Kopacz (PO) - lekarkę - o to, jak ocenia dyskusję o szczepionkach w parlamencie.

-  Jako byłą minister zdrowia pytam panią, jak do tego doszło? Do tej obsesji antyszczepionkowej - zapytał Jacek Żakowski. 

- Minister zdrowia powinien dostarczać Polkom i Polakom prawdziwych naukowych informacji - stwierdziła Ewa Kopacz. - Podpisuje się za to np. pod programem  "W stronę dojrzałości", którym mówi się, że środki antykoncepcyjne są powodem depresji i samobójstw, a prezerwatywa przenosi choroby zakaźne, uczy się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, ani wiedzą naukową - powiedziała Ewa Kopacz.

Dlaczego nowoczesne szczepionki są płatne?

Jacek Żakowski zapytał Ewę Kopacz, dlaczego publiczna służba zdrowia proponuje szczepionki starszej generacji, a te nowsze są płatne i drogie - koszt kompletu to mniej więcej 6 tys. zł na dziecko. 

- To, co mamy dziś w kalendarzu szczepień, to są bezpieczne szczepienia. Przebadane, sprawdzone - odpowiedziała polityk Platformy Obywatelskiej.

- Dlaczego lekarze rekomendują inne szczepionki? - dopytywał dziennikarz.

- Od tego jest minister zdrowia, który powinien wiedzieć, jak lokować pieniądze, które są w resorcie i w NFZ. Ja pamiętam, jak walczyłam o szczepionki przeciwko pneumokokom. To od pana ministra zależy, jak będzie lokował pieniądze - odparła Ewa Kopacz. 

Żakowski zapytał, dlaczego Ewa Kopacz tego nie zrobiła, gdy była ministrem zdrowia.  

- Wtedy nie było takich pieniędzy jak teraz - odpowiedziała.

Warszawiacy nie wiedzą, jaki jest prawdziwy Patryk Jaki

W rozmowie pojawił się też wątek Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy

- Jeśli polityk startuje na prezydenta Warszawy, a mówi takim głosem jak antyszczepionkowcy, to myśli tylko o tym, co dla niego jest dobre, a nie o dzieciach, które nie są szczepione, bo są ciężko chore i nie mogą być szczepione. To nie naszych zaszczepionych dzieci bezpieczeństwo jest zagrożone, ale tych, które są ciężko chore, również na choroby nowotworowe i maja obniżoną odporność - stwierdziła Ewa Kopacz.

- Taki kandydat oszukuje mieszkańców Warszawy. Swój wizerunek próbował zmienić przez glosowanie w Sejmie (głosował za odrzuceniem projektu antyszczepionkowców - przyp. red), ale to jest człowiek, który będzie każdą okazję wykorzystywał cynicznie. Warszawianki i warszawiacy nie wiedzą, jaki jest pan Jaki - stwierdziła posłanka PO.

- Apelowałabym do polityków o odrobinę refleksji. Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i wkładało do pieca na trzy zdrowaśki - podsumowała Kopacz. 

Szczepionki na choroby zakaźne powinny być:
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (58)
Ewa Kopacz: Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i do pieca na trzy zdrowaśki wkładało
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 18 razy 14

  Rozporządzenie o obowiązku szczepień w Polsce( jak najbardziej słuszne) jest od wielu lat zupełnie martwe , ponieważ rodziców którzy nie zaszczepią swojego dziecka nie czeka żadna kara. Szkoda, że pani Kopacz nie zauważyła tego będąc, o ile pamiętam, ministrem zdrowia.

 • Piotr C

  Oceniono 17 razy 5

  W USA (Północna Karolina) - jeśli dziecko nie ma szczepień, nie zostanie przyjęte do szkoły ani potem na studia. Chyba, że ma medyczne przeciwwskazania do szczepienia.

 • ta56

  Oceniono 11 razy 3

  I słusznie że przesłali projekt do dalszego procedowania, bo teraz będzie okazja by wyjaśnić przeciwnikom szczepień że nie mają racji w trakcie dyskusji na argumenty. Bo gdyby na starcie odrzucić ten projekt to lobby anty szczepionkowe dalej obstawało by przy swoim wietrząc spiski.

 • robwojcik

  Oceniono 13 razy 3

  Demokracja, konstytucja. Skierował, abyście nie darli ryja że niema demokracji.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 16 razy 2

  Jak sie glebiej zastanowic w obliczu szybkiego uodparniania sie bakterii na antybiotyki prawdopodobnie bedzie trzeba wrocic do pijawek i zdrowasiek.

 • komentarz.24

  Oceniono 3 razy 1

  Są różne sposoby korupcji.
  Pozyskanie za nic co najmniej 120 tysięcy głosów, to 0,4 % uprawnionych do głosowania i do 1% głosów oddanych przy frekwencji nie większej niż 40 % jest miłym i chyba nieoczekiwanym prezentem przedwyborczym. Co najmniej, gdyż nie każdy wróg obowiązkowych szczepień podpisał się pod projektem.
  Skierowanie ustawy do dalszych prac to też korupcja; tyle że nie w gotówce, ale w przyrzeczonym, antyspołecznym przywileju.
  Na szczęście, nikt nie wpadł jeszcze na pomysł powołania Federacji Kierowców, z 15 milionami podpisów pod ustawą uchylającą Kodeks Drogowy.

 • popieramkukiza

  Oceniono 9 razy 1

  Ty Efka nie gadaj głupot i tak całe twoje towarzystwo z peło nie dorwie się do żłoba.

 • ar.co

  Oceniono 9 razy 1

  Ale tylko dla ciemnego i durnego suwerena 500+. Pisowska władza leczy się poza kolejką w najlepszych szpitalach. Nic dziwnego, że dla zwykłego podatnika pieniędzy na leczenie nie starcza.

 • ta56

  Oceniono 11 razy 1

  Teraz poucza bo chyba już pokraka zapomniała jak będąc ministrem zdrowia nie kupiła szczepionek na grypę, choć wtedy nikt nie protestował i można było ludzi zaszczepić. No ale nie było za co bo kasę obiecano mafiom vatowskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX