Ewa Kopacz: Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i wkładało do pieca na trzy zdrowaśki

- Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i wkładało do pieca na trzy zdrowaśki - powiedziała Ewa Kopacz w TOK FM. Tak skomentowała fakt, że posłowie PiS i Kukiz'15 skierowali projekt antyszczepionkowców do dalszych prac w Sejmie.

Jacek Żakowski zapytał byłą premier Ewę Kopacz (PO) - lekarkę - o to, jak ocenia dyskusję o szczepionkach w parlamencie.

-  Jako byłą minister zdrowia pytam panią, jak do tego doszło? Do tej obsesji antyszczepionkowej - zapytał Jacek Żakowski. 

- Minister zdrowia powinien dostarczać Polkom i Polakom prawdziwych naukowych informacji - stwierdziła Ewa Kopacz. - Podpisuje się za to np. pod programem  "W stronę dojrzałości", którym mówi się, że środki antykoncepcyjne są powodem depresji i samobójstw, a prezerwatywa przenosi choroby zakaźne, uczy się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, ani wiedzą naukową - powiedziała Ewa Kopacz.

Dlaczego nowoczesne szczepionki są płatne?

Jacek Żakowski zapytał Ewę Kopacz, dlaczego publiczna służba zdrowia proponuje szczepionki starszej generacji, a te nowsze są płatne i drogie - koszt kompletu to mniej więcej 6 tys. zł na dziecko. 

- To, co mamy dziś w kalendarzu szczepień, to są bezpieczne szczepienia. Przebadane, sprawdzone - odpowiedziała polityk Platformy Obywatelskiej.

- Dlaczego lekarze rekomendują inne szczepionki? - dopytywał dziennikarz.

- Od tego jest minister zdrowia, który powinien wiedzieć, jak lokować pieniądze, które są w resorcie i w NFZ. Ja pamiętam, jak walczyłam o szczepionki przeciwko pneumokokom. To od pana ministra zależy, jak będzie lokował pieniądze - odparła Ewa Kopacz. 

Żakowski zapytał, dlaczego Ewa Kopacz tego nie zrobiła, gdy była ministrem zdrowia.  

- Wtedy nie było takich pieniędzy jak teraz - odpowiedziała.

Warszawiacy nie wiedzą, jaki jest prawdziwy Patryk Jaki

W rozmowie pojawił się też wątek Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy

- Jeśli polityk startuje na prezydenta Warszawy, a mówi takim głosem jak antyszczepionkowcy, to myśli tylko o tym, co dla niego jest dobre, a nie o dzieciach, które nie są szczepione, bo są ciężko chore i nie mogą być szczepione. To nie naszych zaszczepionych dzieci bezpieczeństwo jest zagrożone, ale tych, które są ciężko chore, również na choroby nowotworowe i maja obniżoną odporność - stwierdziła Ewa Kopacz.

- Taki kandydat oszukuje mieszkańców Warszawy. Swój wizerunek próbował zmienić przez glosowanie w Sejmie (głosował za odrzuceniem projektu antyszczepionkowców - przyp. red), ale to jest człowiek, który będzie każdą okazję wykorzystywał cynicznie. Warszawianki i warszawiacy nie wiedzą, jaki jest pan Jaki - stwierdziła posłanka PO.

- Apelowałabym do polityków o odrobinę refleksji. Wracacie do czasów, gdy leczyło się pijawkami i wkładało do pieca na trzy zdrowaśki - podsumowała Kopacz. 

Szczepionki na choroby zakaźne powinny być:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM