Pokojowa Nagroda Nobla za walkę z przemocą seksualną. Kim są tegoroczni laureaci?

Pokojowa Nagroda Nobla została w tym roku przyznana dwojgu laureatów: Denisowi Mukwege, ginekologowi z Konga, oraz Nadii Murad - jezydce, która uciekła z niewoli tzw. Państwa Islamskiego.

Komitet Noblowski nagrodził w tym roku dwoje aktywistów: kongijskiego ginekologa oraz jezydkę, która uciekła z niewoli tzw. Państwa Islamskiego. Swoją decyzję uzasadnił wysiłkiem, jaki laureaci włożyli w to, żeby walczyć z przemocą seksualną i gwałtem, jako bronią używaną podczas wojen. 

Pokojowa nagroda Nobla 2018. Kim jest Denis Mukwege?

Denis Mukwege to kongijski ginekolog, specjalizujący się w leczeniu ofiar gwałtów zbiorowych. W jego klinice w Bukavu w Kongo pomoc otrzymało już ponad 85 tys. kobiet, z których ponad połowa, to ofiary przemocy seksualnej. Według szacunków z 2011 roku, co roku w tym afrykańskim kraju dochodzi do ok. 400 tys. gwałtów.

-To jeden z najbardziej znanych w świecie afrykańskich aktywistów, obrońców praw człowieka. Jest nie tylko lekarzem, ale często wypowiada się na temat jakości rządów, relacji Europy z Afryką - mówił w TOK FM Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Zaznaczył, że Mukwege studiował we Francji, ale po osiągnięciu sukcesu zawodowego w świecie zachodnim postanowił wrócić do swojego kraju i zdobytą wiedzę wykorzystać na miejscu. Na początku założył klinikę położniczą, gdzie kobiety mogłyby bezpiecznie rodzić i być otoczone opieką. 

- Ku jego zdziwieniu pierwszą pacjentką nie była kobieta, która chciała tam urodzić, tylko ofiara brutalnego gwałtu. To zwróciło jego uwagę, że to właśnie w tym leży wielki przemilczany problem, z którym spotyka się bardzo wiele kobiet. Zaczął rozumieć, że gwałt w jego kraju stał się narzędziem prowadzenia wojny - tłumaczył gość Cezarego Łasiczki. 

Pokojowa nagroda Nobla 2018. Kim jest Nadia Murad?

Nadia Murad to jazydka z północnego Iraku, która w wieku 21 lat była niewolnicą seksualną dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. 

- To, co w trakcie tej niewoli wykazała, to ogromny hart ducha, ogromna odwaga. Podjęła dwie próby ucieczki. Druga z nich okazała się skuteczna. Dotarłszy do Europy, zaczęła nagłaśniać problem niewolnic seksualnych w Państwie Islamskim, który był do tej pory w pewien sposób ignorowany przez opinię publiczną  - tłumaczył dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu z UJ.

Od tamtej pory Nadia Murad walczy o prawa kobiet, uchodźców i jazydów. Jest powszechnie znana jako działaczka na rzecz upamiętnienia ludobójstwa na Jezydach. Nagrodę Nobla otrzymała jednak za przyczynienie się do nagłośnienia problemu przemocy seksualnej wobec kobiet.

O Pokojowego Nobla ubiegało się ponad 330 kandydatów, w tym 115 organizacji. Wśród nich była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także Anna Alboth - polska aktywistka, organizatorka "Marszu dla Aleppo".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • komu nie podobała się działalność dr Mukwege?
  • o próbie zabójstwa lekarza;
  • dlaczego Jezydzi byli mordowani przez dzihadystów?
  • czy nagroda Nobla może być pancerzem ochronnym dla jej laureatów?

"To będzie punkt zero". Joanna Scheuring-Wielgus przygotowała mapę przestępczości seksualnej księży

DOSTĘP PREMIUM