Lisiński: Kościół nie daje nic za darmo. Jeśli udaje się coś zdziałać, to tylko pod presją prokuratury

Marek Lisińki, prezes fundacji "Nie lękajcie się", skomentował na antenie TOK FM planowaną publikację mapy pokazującej skalę przestępczości seksualnej księży w Polsce, a także opowiedział o tym, ilu może być w Polsce pedofilii wśród księży.

Jak powiedział gość Radia TOK FM, wyrok, który zapadł ws. wypłacenia przez instytucję kościelną milionowego odszkodowania kobiecie gwałconej w dzieciństwie przez księdza, jest przełomowy. Chociażby dlatego, że do tej pory w podobnych sprawach osądzano osobę fizyczną, natomiast Kościoła jako instytucji nie brano pod uwagę.

"Biała księga" Episkopatu nie jest rozwiązaniem

- Dla tej dziewczyny i innych ofiar to bardzo istotny wyrok. Ale przykłady także z innych krajów pokazują, że Kościół nic nie daje za darmo. Jeśli udaje się coś zdziałać, to tylko pod presją prokuratury i sądów - zauważył gość Mikołaja Lizuta.

- Sam Nycz mówił, że Kościół absolutnie nie zamierza płacić. Pojawiła się już narracja, że wiernym będziemy zabierać te pieniądze. Co oczywiście nie jest prawdą: Kościół ma takie mienia, że może je ze spokojem sprzedać i wypłacać zadośćuczynienia ofiarom - mówił prezes Fundacji Nie Lękajcie Się. 

Podkreślił też, że "musi być wola polityczna i presja społeczna, by zaczęto wypłacać rekompensaty".

Podczas zebrania Episkopatu w Płocku, biskupi postanowili zebrać dane o przestępczości seksualnej w Kościele. Nie wiadomo jednak, czy je ujawnią. 

- Tzw. "biała księga" była zapowiadana już w 2014 roku. Potem się z niej wycofano. Jedynym sposobem, na podobieństwo do innych krajów, jest powołanie niezależnej komisji, która to zbada. Konieczne jest otwarcie archiwów kościelnych - stwierdził Marek Lisiński.

Scheuring-Wielgus ujawni "mapę pedofilii"

W niedzielę 7 października w Warszawie odbędzie się demonstracja "Ręce precz od dzieci". Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zaprezentuje na niej mapę przestępczości seksualnej księży. 

- Dlaczego ma być inaczej niż w Irlandii, Niemczech czy Australii, gdzie skala sięgała od pięciu do siedmiu, a nawet więcej procent ogółu duchowieństwa? Tak żeby było jasne, to w Polsce jest 32 000 osób duchownych. Tak też w przybliżeniu pięć procent dodaje nam przybliżoną liczbę - ocenił Marek Lisiński, prezes Fundacji Nie Lękajcie Się. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

 • Jak wygląda sytuacja wypłacania odszkodowań przez kościół w innych krajach?
 • Dlaczego w Polsce jest inaczej?
 • Czym się różni kościół w Polsce od kościoła np. w Niemczech czy Holandii?

"To będzie punkt zero". Joanna Scheuring-Wielgus przygotowała mapę przestępczości seksualnej księży

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Lisiński: Kościół nie daje nic za darmo. Jeśli udaje się coś zdziałać, to tylko pod presją prokuratury
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 26 razy 10

  Kościół katolicki pd samego początku istnienia jest mafiją organizacją przestępczą. Swoją działalnoś przestępczą zaczął od zwykłego zbierania hartaczy. Mieszko I tez się na to nabrał. Na kim nalezy wywrzec presję społeczną panie Marku ? Przed karaniem za pedofilię kościół katolicki broni się jak słuzby mundurowe przed podwyzszeniem wieku emerytalnego. Oni uwazają w jednym i drugim przypadku, ze bronią swoich PRAW NABYTYCH. Więc o zadnej presji na kościół mowy byc nie moze, nie ulegną. Wola polityczna ? Czyja ? Leszek Miller po wygranych wyborach na kolanach poczołgał się na Miodową z darami dziękczynnymi od SLD. Kościelna komisja majątkowa powinna zostac rozliczona z grabiezy mienia państwowego. AWS, PC, PiS, PSL, PO, budowali im Licheń, śOB, bimbrownie Głodzia, burdel Rydzyka.... Na jaką wolę polityczną Gowina, Zalka, Szyszki, Dudy, Morawieckiego, Sobeckiej, itd. itd. mozna liczyc ??
  Krzyk i histeria rozniesie się od Odry po Bug. Niewierni chcą karac wielebnych za ,,ciumkanie,, dzieci, które lgną do nich bo miłują boga wszechmogącego, w trójcy jedynego, jak twierdzi prokurator Piotrowicz, tez polityk zresztą. Karanie proboszczów za ich troskę, czy dzieci mają sucho w majteczkach, czy ministranci gotowi są słuzyc bogu wszechmogącemu i jego synowi Dzezowi Chrystusowi z opuszczonymi spodniami, wszędzie gdzie bóg wszechmogący tego zaząda, za ołtarzem, na plebani, w konfesjonale......
  Z ogromną radością i nadzieją, ze jednak mozna, patrzyłem na tablice wbite w trawniki przed misjami katolickimi w Californii FOR SALE . Kościoły katolickie w USA są na sprzedaz bo trzeba zdobyc pieniądze na odszkodowania dla ofiar pedofili z kościoła katolickiego w USA. Bez zadnej presji, bez woli politycznej panie Marku, tylko zgodnie z obowiązującym prawem i nieuchronnością wyegzekwowania kary. Trzeba tylko zabic ten lęk przed śmiercią i chorą, naiwną, nadzieję za zmartwychwstaniem po sądzie ostatecznym i zyciem wiecznym amen.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 18 razy 8

  Polecam film Sotlight.
  Tam nie tylko nie daje ale robi wszystko (przy pomocy najlepszych adwokatów), by nie płacić, bądź pójść na ugodę bez rozprawy, za lichą jałmużnę i obietnicę milczenia.
  Film na faktach.
  W Polsce przeszedł bez większego echa, podobnie jak wszystkie skandale pedofilskie które wstrząsały Europą zachodnią, Australią i Ameryką.
  A ten ksiądz co porwał dziewczynkę i ją zgwałcił doczekał u nas wyroku, lecz próżno szukać w tym kraju oznak, że to wstrząsnęło opinią publiczną.
  Beeeee, beeeeeee.
  Beczą posłuszne owieczki.
  A pasterze prowadzą je przez życie z obietnicą życia wiecznego.

  Czy ktoś zastanawiał się nad tym, jak koszmarne może być życie wieczne, w jednym miejscu z tymi wszystkimi ludźmi których się nie lubiło albo z tymi których niezbyt dobrze się traktowało?
  Ze zmarłą przedwcześnie żoną i z ta drugą po niej....
  Z wredną teściową do końca świata albo z dwoma jeśli wziąć pod uwagę wcześniej opisany przypadek.
  Czy to takie trudne zadać sobie pytanie:
  "Czy ktoś na mnie patrzy tam z góry, gdy uprawiam seks?"

  Już taka myśl powinna być dosyć męcząca i pod jej wpływem powinna pojawić się nadzieja, że nie ma żadnego " na górze" do patrzenia w dół.
  Mogłoby jednak być jakieś "na dole" do patrzenia w górę, zaprojektowane dla niektórych księży.
  W końcu jakaś sprawiedliwość ofiarom tych zboków się należy.

 • stas_3151

  Oceniono 16 razy 6

  Nieźle, 'co łaska ... na księży pomówionych (czytaj: pedofili)' wierni się złożą- ha niezły cyrk! czyli społeczeństwo też winne bo bierne!

 • sailor2016

  Oceniono 15 razy 5

  Patrząc po minusach przy niektórych postach to odnoszę wrażenie że mamy sporo zwolenników pedofili i pedofilów w tym kraju. Polska to chory kraj chorych ludzi.

 • sailor2016

  Oceniono 16 razy 4

  KK to plaga i zaraza, która ponad 1000 lat temu opanowała nasz kraj i przez cały ten czas bruździ i szkodzi naszemu państwu i narodowi. Takim apogeum szkodnictwa była Targowica i udział w niej hierarchów i samego papieża, który dziękował Kasi za rozbiór Polski.

 • sailor2016

  Oceniono 20 razy 4

  "Kler" jest tylko początkiem. Granat jeszcze w tym szambie nie wybuchł. Klechy oczywiście zdają sobie sprawę ze skali zjawiska pedofilii w KK i trzęsą portkami ale mimo to cały czas idą w zaparte i mataczą. Natomiast co do skali to niech owieczki, a raczej barany nie maja złudzeń w Wolskim KK spokojnie sięgnie 15%.

 • popieramkukiza

  Oceniono 7 razy 3

  Panowie biskupi powinni stanąć przed sądem za ukrywanie pedofilów kościelnych. To nic innego jak współudział w tej zbrodni.

 • kuba161048

  Oceniono 19 razy 3

  A jaka mafia daje coś za darmo ?

 • realistas

  Oceniono 17 razy 3

  Widowisko zwane religią, lub przynajmniej zinstytucjonalizowaną religią, i w Indiach i wszędzie indziej napełnia mnie grozą. Wielokrotnie już je potępiałem i pragnąłbym wymieść je doszczętnie. To religia właśnie leży u podłoża ślepoty przekonań i wstecznictwa, dogmatyzmu i bigoterii, zabobonów, wyzysku i dbałości wyłącznie o własne interesy. Jawaharlal Nehru, cyt. za R.Dawkins: Bóg urojony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX