Krzyki protestu przy zaprzysiężeniu Kavanaugh. Oskarżenia o molestowanie, w tle temat aborcji
Nominacji Kavanaugh sprzeciwiali się polityczni oponenci prezydenta Trumpa, bo kandydat ponad 30 lat miał się dopuścić molestowania co najmniej trzech kobiet.
Dla administracji Donalda Trumpa przegłosowanie kandydatury Kavanaugh było kluczowe, szczególnie po tygodniach zarzutów pod adresem nowego sędziego oraz po przesłuchaniu Christine Ford, jednej z poszkodowanych.
Losy kandydatury ważyły się do ostatniej chwili. Nad głosowaniem w Senacie czuwał wiceprezydent Mike Pence, a z szeregu republikanów wyłamała się jedynie jedna senatorka, która wstrzymała się od głosu.
Radości w rezultatu nie krył sam prezydent Donald Trump. - Chcę podziękować republikańskim senatorom, którzy sprzeciwili się wstydliwej kampanii politycznej destrukcji prowadzonej przez demokratów - mówił prezydent USA.
Kavanaugh będzie 114. sędzią Sądu Najwyższego w historii i będzie pełnił tę funkcję dożywotnio. W ocenie komentatorów zaprzysiężenie Kavanugh i dyskusja wokół jego kandydatury negatywnie wpłyną na odbiór samego Sądu Najwyższego i mogą doprowadzić do jego upolitycznienia.
Obawy o sprawy światopoglądowe
Radosław Korzycki, zajmujący się tematyką zagraniczną dziennikarz z Tygodnika Powszechnego, tłumaczył w TOK FM, że w tle sporu o Kavanugh jest też temat aborcji. Jak mówił, konserwatyści mają teraz większość, dzięki której mogą unieważnić wyrok z 1973 roku, na podstawie którego aborcja jest w USA legalna.
Przypomniał też, że wcześniej, za czasów Billa Clintona, skład Sądu Najwyższego nie budził kontrowersji. Kandydaci byli wybierani spora większością głosów.
- Zaszła ewidentna zmiana. Upartyjnienie i radykalizacja obu partii sprawia, że trudno znaleźć kandydata, który zadowoli obie strony - wyjaśniał Korzycki.
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
-
Dym i wybuchy petard w centrum Warszawy. "Górnicy pokazali, że nie ma z nimi żartów"
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
- Zakaz używania TikToka i Netfliksa na telefonach 2,5 mln urzędników. Rząd Francji podaje powód