Marsz "Ręce precz od dzieci". Powstała mapa pedofilii w polskim Kościele

Kilkadziesiąt osób protestowało w Warszawie przeciwko ukrywaniu przez Kościół przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach. Organizatorzy marszu zaprezentowali mapę pedofilii w Kościele.

Stowarzyszenie Nie lękajcie się, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Warszawski Strajk Kobiet zaprezentowały mapę, na której zaznaczono miejscowości, w których duchowni molestowali dzieci.

Informuje ona o  259 ofiarach, 35 zgłoszeniach do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej), 63 skazanych sprawcach i 50 sprawach opisanych przez media.

Wydarzeniu towarzyszył marsz pod hasłem "Ręce precz od dzieci".

Demonstrujący przeszli z okolic placu Trzech Krzyży przed warszawską kurię po drodze zatrzymując się przed każdym kościołem.

Czytaj też: "Tworzy system oligarchii o charakterze mafijnym". Prof. Bartoś o Kościele w Polsce

Podczas marszu odczytano nazwiska księży skazanych za przestępstwa wobec dzieci oraz wstrząsające relacje poszkodowanych. Pochód miał wystartować z placu Trzech Krzyży, jednak początek demonstracji musiał zmienić miejsce ze względu na odbywający się  tego dnia w stolicy bieg ulicami miasta.

Podczas protestu odczytano też listę żądań wobec władz państwowych i hierarchii kościelnej.

Chcą specjalnej komisji

Prace nad mapą trwały przez półtora roku. Uczestniczyli w nich m.in. była posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, dziennikarka "Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska i szef fundacji „Nie lękajcie się" Marek Lisiński. - Pinezki w jednym kolorze oznaczają sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały - tłumaczył Lisiński. - Innym kolorem będą zaznaczone ofiary, również opisane hasłowo. To osoby, które zgłosiły się do fundacji „Nie lękajcie się" i zostały zweryfikowane - dodał.

Jutro w Sejmie - z inicjatywy Joanny Scheuring-Wielgus - ma się też odbyć spotkanie poświęcone tematowi pedofilii w Kościele katolickim.

Organizatorzy dzisiejszego marszu chcieliby także, by w parlamencie powstała specjalna komisja, która zajmie się dokumentowaniem przestępstw seksualnych duchownych.

TOK FM PREMIUM