Marsz "Ręce precz od dzieci". Powstała mapa pedofilii w polskim Kościele

Kilkadziesiąt osób protestowało w Warszawie przeciwko ukrywaniu przez Kościół przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach. Organizatorzy marszu zaprezentowali mapę pedofilii w Kościele.

Stowarzyszenie Nie lękajcie się, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Warszawski Strajk Kobiet zaprezentowały mapę, na której zaznaczono miejscowości, w których duchowni molestowali dzieci.

Informuje ona o  259 ofiarach, 35 zgłoszeniach do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej), 63 skazanych sprawcach i 50 sprawach opisanych przez media.

Wydarzeniu towarzyszył marsz pod hasłem "Ręce precz od dzieci".

Demonstrujący przeszli z okolic placu Trzech Krzyży przed warszawską kurię po drodze zatrzymując się przed każdym kościołem.

Czytaj też: "Tworzy system oligarchii o charakterze mafijnym". Prof. Bartoś o Kościele w Polsce

Podczas marszu odczytano nazwiska księży skazanych za przestępstwa wobec dzieci oraz wstrząsające relacje poszkodowanych. Pochód miał wystartować z placu Trzech Krzyży, jednak początek demonstracji musiał zmienić miejsce ze względu na odbywający się  tego dnia w stolicy bieg ulicami miasta.

Podczas protestu odczytano też listę żądań wobec władz państwowych i hierarchii kościelnej.

Chcą specjalnej komisji

Prace nad mapą trwały przez półtora roku. Uczestniczyli w nich m.in. była posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, dziennikarka "Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska i szef fundacji „Nie lękajcie się" Marek Lisiński. - Pinezki w jednym kolorze oznaczają sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały - tłumaczył Lisiński. - Innym kolorem będą zaznaczone ofiary, również opisane hasłowo. To osoby, które zgłosiły się do fundacji „Nie lękajcie się" i zostały zweryfikowane - dodał.

Jutro w Sejmie - z inicjatywy Joanny Scheuring-Wielgus - ma się też odbyć spotkanie poświęcone tematowi pedofilii w Kościele katolickim.

Organizatorzy dzisiejszego marszu chcieliby także, by w parlamencie powstała specjalna komisja, która zajmie się dokumentowaniem przestępstw seksualnych duchownych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (36)
Marsz "Ręce precz od dzieci". Powstała mapa pedofilii w polskim Kościele
Zaloguj się
 • swobodan1

  Oceniono 15 razy 3

  Czy to prawda,że wśród dziennikarzy, lekarzy,profesorów,nauczycieli,reżyserów,
  aktorów, operatorów, szefów redakcji ,komentatorów,sportowców,sędziów,adwokatów,
  inżynierów, techników,robotników, inteligentów,polityków itd jest bardzo wielu pedofilii.
  Zróbmy podobną mapę - może Tok FM ją zrobi ?

 • stas_3151

  Oceniono 13 razy 3

  Zapweno skala jest 10-krotnie większa. Dużo jest przestraszonych swoich środowisk, wstydzą się albo ignorują (rodzice)!!!

 • 66kropek

  Oceniono 14 razy 2

  Kościół i katolicy mogą być raczej spokojni. Wszystko czego dotknie Wielgus przeistacza się groteskę a potem pada. To taki Midas au rebours Tzn. Midasa

 • Anna Berner

  0

  Każda mapa powinna mieć załączobą legendę. Tu dalu jakieś książeczki i krzyżyki na Polskę i nigdzie nie ma wyjaśnienia co oznaczają.

 • jwstalin

  Oceniono 2 razy 0

  To wszystko Lipa-stolica polskich podofilów.

 • V V

  Oceniono 1 raz -1

  Zgadzam się " ręce precz od dzieci", ale na litość Boską, krytykujcie kler bez socjotechniki i manipulacji w postaci kropek wyolbrzymionej kilkunastokrotnie wielkości, aby stworzyć wrażenie klero-kato-pedofilskiej Polski. 63 przypadki, to skandal, nawet na 20 tysięcy polskich księży, ale nie powód, by wkręcać ludziom w głowy wrażenie, że większość klechów to pedofile. Pan Lisiński ciągle mówi o wierzchołku góry lodowej, ale masy ta góra od lat nabrać nie może.

 • xt-s

  Oceniono 4 razy -2

  Czemu taka mapa ma służyć? Stygmatyzacji pewnych miejscowości? Czy ostrzeżeniu, żeby dzieci nie jadły w również tam zaznaczonym McDonalds bliższym niż 3km do pedofilskiego gniazda?

 • salut72

  Oceniono 4 razy -2

  no tak , juz polityka sie wpie..... ła do tematu....znaczy komus on .."nie leży"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX