Marcin Wicha zdobywcą nagrody Nike. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" to opowieść o odchodzeniu matki

Tom opowiadań "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy został wyróżniony tegoroczną Nagrodą Literacką Nike.

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem" to opowieść o odchodzeniu matki pisarza. - Wicha pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy, i robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co. Potrafi pokazać rzeczywistość od podszewki i pokazuje to tak, że my, czytelnicy z różnych pokoleń odnajdujemy to własne emocje - mówił o książce przewodniczący jury Nike, prof. Marek Zaleski.

Sam laureat, odbierając nagrodę przypomniał, że zawodowo zajmuje się składem i łamaniem książek. - Jeżeli cokolwiek wiem na temat pisania, to wszystkiego tak naprawdę nauczyłem się od drukarzy, od ludzi, którzy zajmują się książką jako przedmiotem - mówił Marcin Wicha, który wygrał również głosowanie czytelników "Gazety Wyborczej", towarzyszące Nagrodzie Literackiej Nike.

- Książki, które po nas zostają, są zapisem tego, kim byliśmy, co było dla nas najważniejsze, co nas wzruszało, jakie mieliśmy pretensje do siebie, jakich języków chcieliśmy się nauczyć, ale tego nigdy nie zrobiliśmy. Poradniki mówią o kompleksach. To jest niezupełnie świadomie tworzony zapis naszego życia. Teraz moja książka może dołączyć do tych gromadzonych zbiorów, które będą się gdzieś kurzyć, których należałoby się wreszcie pozbyć, oddać do antykwariatu. Taki książki los, to właściwie bardzo piękne

- mówił zdobywca Nike.

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem"

Czego dotyczy książka, która Marcinowi Wisze przyniosła Nagrodę Literacką Nike? "Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna" - czytamy na stronie wydawnictwa Karakter, które książkę opublikowało.

- Co mama powiedziałaby na tę książkę? Kilka osób, które ją znały, powiedziało mi, że najpierw byłaby wściekła, a potem by się ucieszyła - mówił sam autor po odebraniu nagrody.

Tegoroczna nagroda Nike

W jury tegorocznej nagrody, któremu przewodniczył Marek Zalewski, zasiedli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna oraz Andrzej Werner.

Nike to nagroda za najlepsza książkę roku. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. Wśród laureatów nagrody są m.in. Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch.

DOSTĘP PREMIUM