Dziennikarka śledcza zamordowana w Bułgarii. Przed śmiercią opisywała śledztwo korupcyjne

Wiktoria Marinowa, trzydziestoletnia dziennikarka śledcza, brutalnie zamordowana w Bułgarii. To już trzeci przypadek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, kiedy na terenie Unii Europejskiej życia pozbawiony zostaje dziennikarz.

Prokuratura, na tym etapie śledztwa, twierdzi, że rozpatrywane są wszystkie możliwe wersje przyczyny morderstwa, również te związane z pracą zawodową Marinowej. Jej ostatni program w regionalnej telewizji TWN poświęcony był głośnej w Bułgarii aferze korupcyjnej dotyczącej funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej.

Ciało Marinowej znaleziono w parku w mieście Danube w północno-wschodniej Bułgarii. Władze przyznały, że kobieta została również zgwałcona. Prokurator zajmujący się sprawą ujawnił, że kobieta była uderzana w głowę i duszona. Z miejsca zbrodni zniknęły je klucze, telefon komórkowy i część ubrań.

Członkowie władz zapewniają, że sprawca zostanie szybko ujęty, ponieważ na miejscu udało się zabezpieczyć znaczną część materiału DNA, a do wyjaśnienia sprawy skierowano najlepszych śledczych.

Trzecia taka zbrodnia w ciągu roku

Wiktora Marinowa to trzecia osoba wykonująca zawód dziennikarza, zamordowana w ciągu ostatniego roku w Unii Europejskiej. Lokalne bułgarskie media informują, że kobieta była zaangażowana w relacjonowanie śledztwa grupy dziennikarzy tropiących w korupcję przy projektach infrastrukturalnych, opartych o fundusze pochodzące z Unii Europejskiej. 

Rok temu na Malcie zamordowana została Daphne Caruana Galizia, jedna z najbardziej znanych w tym kraju dziennikarek śledczych. Kobieta zginęła, kiedy eksplodowała podłożona pod jej auto bomba. Głośne stało się również zabójstwo słowackiego dziennikarza, Jana Kuciaka, który został zastrzelony w lutym

Dla kogo pracuje kobieta, która zleciła zabójstwo słowackiego dziennikarza? Jakie może mieć powiązania z włoską mafią? I dlaczego ten etap śledztwa jest "pozorny".

Bułgaria w tym roku znalazła się na 111 miejscu w gronie 180 krajów zestawionych przez Reporterów Bez Granic pod względem respektowania wolności prasy. To najniższe miejsce spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz spośród krajów zachodnich Bałkanów.

TOK FM PREMIUM