Gdyby Polska nie była katolicka, Behemoth nie byłby popularny? "Kościołowi potrzebne są kozły ofiarne"

Adam Nergal Darski mówił w TOK FM, że jego antysystemowe nastawienie znane jest nie od dziś. - Jeżeli mówię o Polsce krytycznie, to nie wynika to z nienawiści, tylko z miłości - tłumaczył artysta.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Behemoth to jeden z najbardziej znanych za granicą polskich zespołów. Adam Nergal Darski przewiduje, że zespół znajdzie się w pierwszej dwudziestce lub trzydziestce listy sprzedaży amerykańskiego tygodnika "Billboard". - Czego nie osiągnął żaden polski artysta - zaznaczył gość TOK FM. 

"Mój Szatan z powieści Miltona, Manna, Dostojewskiego"

Prowadzący program Mikołaj Lizut podkreślił, że muzyka Behemotha jest trudna dla obecnie rządzących, ponieważ kojarzy się z Szatanem. 

- Taka zawsze była natura tej muzyki. Nagle nasi adwersarze krzyczą i biją w dzwon: to jest piewca pieśni satanistycznych. Od 1991 roku motywem naszej twórczości są wszelkie upadłe archetypy. Śpiewałem o Szatanie, Lucyferze, Ikarze, Prometeuszu, Dionizosie - wymieniał artysta. I tłumaczył: - Znamy tylko diabła, bo Kościół na diable zbudował swoją władzę, bo znalazł kozła ofiarnego. 

- Mój Szatan to jest ten z powieści Miltona, Manna, Dostojewskiego. To są te wszystkie faustowskie, lucyferyczne postaci literackie, postaci tragiczne, tragiczne wybory. To jest ten ludzki mrok, który jest personifikowany przez upadłego anioła - wyjaśniał Nergal. 

Gdyby Polska nie była krajem katolickim, Behemoth nie byłby tak popularny?

Prowadzący program stwierdził, że w katolickim kraju, jakim jest Polska, ustawiając się w kontrze do dominującej religii, siłą rzeczy buduje się ogromną popularność. 

- Wasze płyty i wasz zespół są znane także ludziom, którzy nie mają pojęcia o metalu. Trochę tak jest, że Polska katolicka pracuje na Behemotha i na ciebie - mówił Mikołaj Lizut. 

Czytaj też: Pearl Jam solidarny z kobietami w Polsce. Podczas koncertu muzycy wykonali znaczący gest

- Interes jest obustronny. Kościołowi są potrzebne kozły ofiarne i ktoś na świeczniku, w kogo łatwo strzelać. Moje antysystemowe nastawienie jest znane nie od dziś. Nie kryję się z nim - tłumaczył gość TOK FM. - Jeżeli mówię o Polsce krytycznie, to nie wynika to z nienawiści, tylko z miłości do Polski - dodał. 

Według artysty muzyka Behemotha nie miała być formą sztuki zaangażowanej. 

- Być może poniekąd stała się nią, bo zostaliśmy wciągnięci w jakąś grę, ale nigdy nie miałem rewolucyjnej agendy z tyłu głowy. Moja muzyka, sztuka jest po to, że zaspokoić moje artystyczne ego - wyjaśnił, dodając, że nie ma wpływu na to, co ludzie robią z jego twórczością, którą im daje. 

"Szlaban między Kościołem a państwem"

Według Nergala popularność filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego może wynikać m.in. z tego, że polskie społeczeństwo coraz bardziej otwiera się na tematy do tej pory uznawane za tabu. 

- Powinniśmy zacząć od szlabanu między Kościołem a państwem - mówił Adam Darski.  

Czytaj też: Smarzowski: Po konferencji Episkopatu przyszedł mi do głowy pomysł na "Kler 2"

- Ale dla kogoś, kto zawodowo czy artystycznie zajmuje się blasfemią, ten sojusz ołtarza z tronem może być bardzo korzystny pod względem reklamowym? - pytał dziennikarz. 

- Nie wiem, nie zastanawiam się. Wolałbym żyć w sekularnym społeczeństwie, gdzie Kościół jest opłacany tylko z dotacji wiernych. Gdyby trzeba było utrzymać swojego proboszcza, to okazałoby się, że w Polsce jest 20 proc. katolików - podsumował wokalista.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Czy wokalista Kombii uczył Nergala grać na gitarze?
 • Co o Szatanie Nergala powiedział ksiądz Boniecki po spotkaniu z muzykiem?
 • Czy Nergal zagra kiedyś w reklamie?
 • Dlaczego Nergal wystąpił w programie rozrywkowym?

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (78)
Adam Nergal Darski w TOK FM. O Kościele, popularności i "Klerze"
Zaloguj się
 • czarna_brygada09

  Oceniono 20 razy 8

  'Śpiewałem o Szatanie, Lucyferze, Ikarze, Prometeuszu, Dionizosie'
  Darski wymienia tu tzw. archetypy kulturowe, które stanowiły punkt odniesienia dla twórczości wielu artystów i pisarzy, w tym wypadku też dla jego twórczości.
  Sądząc po komentarzach tu zamieszczonych, wielu ma nie po drodze z kulturą europejską, gdzie właśnie te archetypy odegrały niebagatelną rolę. Natomiast, uderzająca jednorodność tychże komentarzy uzasadnia przypuszczenie, że mamy wzorcowy przykład trollingu .... pytanie tylko; za czyje 'judaszowe srebniki'.
  Dla informacji trollów. Judaszowe srebniki, to też archetyp kulturowy.

 • artur-borubar

  Oceniono 14 razy 6

  Jak tam boty adrianka? Kontrakt został przedłużony:)?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 3

  Diabel dla ubogich, gumowy diabolek dla zdziecinnialego ludu czerskiego. Tandetne jarmarczne halloween z hipersupemarketu cuchnace chinszczyzna ktore trzeba sprzatnac i wywalic na smietnik po piatym listopada.
  Prawdziwy szatan jest duzo inteligentniejszy prostszy i naprawde straszny.

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby w Polsce wladza byla bardziej skuteczna, to ten osobnik o ksywce Behemot juz dawno siedzialby w psychiatryku !

 • max crecci

  Oceniono 7 razy 1

  Nergal i bohaterowie filmu Kler - to dwie strony tej samej monety, zwanej Mamona.

  Zabawne: ateista Smarzowski pokazuje ateizm niektórych księży, a bije mu brawo koleś, który na walce z Bogiem też zbija kasę.

 • w11mil

  Oceniono 13 razy 1

  "Kościół na diable zbudował swoją władzę, bo znalazł kozła ofiarnego"

  Ręce i nogi się uginają... Ten nieszczęsny analfabeta robi tu za intelektualistę!

  Przy okazji, koncept kozła ofiarnego jest judaistyczny.

 • 66kropek

  Oceniono 25 razy 1

  Nergal jest antysystemowy! Aż sie popłakałam ze ąmiechu!!! W sumie fajny to jest gość czytałam z nim kiedyś obszerny wywiad w jakimś damski piśmie. na scenie drze Biblię, bluźni, czci szatana a po koncercie w domu strzela sobie maseczkę z alg i napój z kiełków pszenicy, małą sesje jogi przy pieśniach wielorybów i o 20 .00 spatki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX