Ekonomiczny Nobel przyznany. Za badania nad czynnikami związanymi ze zmianami klimatycznymi

Wyróżnienie przyznano dwóm amerykańskim naukowcom. Są to William Nordhaus i Paul Romer. Otrzymają oni nagrodę finansową w wysokości 1,1 mln dolarów.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w poniedziałek 8 października, kto otrzymał Nagrodę Nobla z ekonomii w 2018 r. Są to amerykańscy naukowcy William Nordhaus i Paul Romer.

Obaj zostali nagrodzeni zostali za integrację czynników związanych ze zmianami klimatycznymi oraz innowacjami technologicznymi, które służyć mają zrównoważonemu wzrostowi globalnej gospodarki i dobrobytu.

"Ich odkrycia znacząco poszerzyły zakres analizy ekonomicznej, pozwalając skonstruować modele, które tłumaczą interakcje gospodarki rynkowej z przyrodą i wiedzą" - tak argumentowała swój wybór Szwedzka Akademia Nauk.

William Nordhaus pracuje na uniwersytecie Yale. Jest autorem pierwszego modelu opisującego oddziaływanie pomiędzy gospodarką a klimatem. Jest on zwolennikiem wprowadzenia na całym świecie podatków od zużycia węglowodorów w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Paul Romer jest zatrudniony na Uniwersytecie Nowego Jorku i do początku tego roku jest też głównym ekonomistą Banku Światowego. Naukowiec stworzył podstawy tzw. teorii wzrostu endogenicznego. Tłumaczy ona, na czym polega różnica między innowacjami i towarami oraz jakie warunki trzeba zapewnić w gospodarce rynkowej dla rozwoju innowacji.

Nordhaus i Romer otrzymają nagrodę finansową w wysokości 1,1 mln dolarów. Planują podzielić się wygraną.

Nobel z dziedziny ekonomii jest przyznawany od 1968 r. i został ufundowana przez Bank Szwecji. Nie należy do pięciu podstawowy nagród, które w 1895 r. ufundował Alfred Nobel.

Czytaj też: To jak ponowne odkrycie penicyliny! Wyjaśniamy, za co przyznano medycznego Nobla

TOK FM PREMIUM