Kilkadziesiąt ośrodków psychiatrycznych w Wielkopolsce bez pieniędzy na leczenie pacjentów

Nawet kilka miesięcy na wizytę będą musieli czekać pacjenci poradni terapeutycznych i psychiatrycznych w Wielkopolsce, którym NFZ odebrał lub drastycznie obciął kontrakty.

Wielkopolski NFZ odrzucił w całości odwołania wszystkich 30 ośrodków psychiatrycznych i terapeutycznych, którym wcześniej drastycznie zmniejszył kontrakty lub, które go straciły. A to oznacza, że pacjenci będą czekać na wizytę nawet kilka miesięcy.

Wizyta u psychiatry raz na kwartał

- Pacjentowi, którego przyjmowaliśmy raz w miesiącu, niestety będziemy musieli zapewnić wizytę raz na trzy lub cztery miesiące. Nie wiem, czy to będzie dla pacjentów wystarczające - mówi Bożena Borowczak, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego, który od 1 października na leczenie psychiatryczne ma o 40 procent mniejszy kontrakt.

Fundusz oceniał placówki, przyznając mu punkty - tyle że jak wskazują poradnie - za sprawy nieistotne w leczeniu pacjenta. Chodzi m.in. o posiadania nowoczesnej toalety dla niepełnosprawnych.

- Wszystkie te placówki kryteria formalne spełniły, a później oceniane są kryteria rankingujące. I być może pięć lat temu, kiedy były zawierane poprzednie umowy, była mniejsza konkurencja wśród placówek, dlatego mogły otrzymać taką wartość umowy, a nie inną - tłumaczy Magdalena Rozumek z NFZ.

Na razie nie wiadomo dokładnie ilu pacjentów, będzie musiało zmienić lekarza lub terapeutę ze względu na długi termin oczekiwania na wizytę. Według zapewnień NFZ żaden chory nie zostanie bez pomocy specjalisty.

DOSTĘP PREMIUM