Chcesz głosować przez pełnomocnika? Do piątku masz czas na złożenie oświadczenia

Do głosowania przez pełnomocnika mają prawo seniorzy, którzy skończyli 75 lat oraz osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Tylko do piątku 12 października osoby, które chcą w wyborach samorządowych zagłosować przez pełnomocnika, mogą złożyć wniosek w tej sprawie.

Do głosowania przez pełnomocnika mają prawo jedynie seniorzy, którzy skończyli 75 lat oraz osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Pełnomocnikiem może być tylko osoba będąca w rejestrze w tej samej gminie - mówi Wojciech Dąbrówka z Państwowej Komisji Wyborczej.

- Składamy w tej sprawie wniosek w urzędzie gminy. Na jego podstawie przed wójtem sporządzany jest akt pełnomocnictwa. Ten akt upoważnia do zagłosowania w imieniu osoby, która pełnomocnictwa używa - wyjaśnił Dąbrówka.

Pełnomocnictwo jest ważne podczas I i II tury wyborów. Można je też wycofać.

- Można je wycofać najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów. Wtedy składa się specjalne oświadczenie w swoim urzędzie gminy. Można też je złożyć w dniu głosowania w obwodowej komisji. Należałoby to zrobić, zanim pełnomocnik da za nas głos - powiedział Wojciech Dąbrówka z PKW.

Czytaj też:  Jak głosować świadomie? "Gdy ktoś w kampanii mówi o sprawach ogólnopolskich, to nie ma pojęcia o mieście"

Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą, by móc głosować?

DOSTĘP PREMIUM