Kolejka linowa na Kasprowy Wierch wraca w polskie ręce

Polski Fundusz Rozwoju odkupi od zagranicznego funduszu Polskie Koleje Linowe. - Transakcja pozwoli na lepszą ochronę przyrody i przemyślane inwestycje - mówi szef Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch wraca w polskie ręce - mówił dziś w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki. Polski Fundusz Rozwoju podpisał własnie umowę na zakup 99 procent akcji Polskich Kolei Linowych.

"Ochrona przyrody i przemyślane inwestycje"

Ta decyzja cieszy dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymona Ziobrowskiego. Wg niego, transakcja pozwoli na lepszą ochronę przyrody i przemyślane inwestycje.

- Rośnie prawdopodobieństwo tego, że te wszystkie wartości, które leżą nam na sercu, będą respektowane. I wszystkie inwestycje, które są planowane, prowadzone będą w zrównoważony sposób - mówi Szymon Ziobrowski.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku za 215 milionów złotych. Fundusz Mid Europa Partners, który kupił PKL, był gotów ponownie odsprzedać spółkę za ponad dwa razy więcej. Kwota obecnej transakcji nie została jednak ujawniona.

Chęć przejęcia Polskich Linii Kolejowych czołowi politycy PiS, którym nie podobała się decyzja o ich prywatyzacji przez zagraniczną firmę, deklarowali już podczas kampanii w 2015 roku.

TOK FM PREMIUM