Abramowicz: Nie każda zmiana dla przedsiębiorców musi mi się podobać. Mówię o tym rządowi

- Każda zmiana niekorzystna dla przedsiębiorców, czyli np. większe podatki nie może mi się podobać. Mówię o tym rządowi - przyznał w TOK FM Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jeszcze dziś zostanie powołana Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców. I odbędzie swoje pierwsze posiedzenie.

Sam rzecznik - Adam Abramowicz - zapowiedział w programie EKG w TOK FM czym - w ramach rady - chciałby się jak najszybciej zająć. Punktem pierwszym będzie "ordynacja podatkowa".

- Już w poprzedniej ordynacji jest tyle poprawek, że chyba nawet doradcy podatkowi się gubią - stwierdził gość Radia TOK FM.

Dodał, że poza skomplikowanym podatkiem dochodowym jest jeszcze sprawa rozróżniania kosztów uzyskania przychodu.

- Mamy w tej chwili to, co mamy. Jestem zwolennikiem podatku przychodowego albo rozszerzenia prawa do podatku zryczałtowanego. Bo obecnie 400 tysięcy przedsiębiorców płaci go w tej formie, a powinno być ich co najmniej 2 miliony - powiedział Abramowicz, dodając: 

- Każda zmiana niekorzystna dla przedsiębiorców, czyli np. większe podatki nie może mi się podobać. Mówię o tym rządowi. 

Nowe zasady płacenia składek emerytalnych?

Adam Abramowicz proponuje też dyskusję nad zasadami płacenia składek emerytalnych przez przedsiębiorców. 

- Popieram zmiany albo w stronę systemu brytyjskiego, który jest uzależniony od dochodu i składka do zapłacenia jest realna. Na przykład do dochodu 2008 zł miesięcznie składka wynosi tam 60 złotych. Albo w stronę systemu niemieckiego, który jest doskonały i trzeba o tym mówić. W Niemczech, jeśli przedsiębiorca chce i może, to płaci składkę i ma emeryturę. Jeśli nie ma funduszy, to nie płaci i nie ma emerytury. To jest rozwiązanie dla Polski - powiedział gość Radia TOK FM. 

Dodał, że jest zwolennikiem "całkowitej reformy systemu emerytalnego oraz emerytury obywatelskiej".  

- Niestety, w tej chwili nie ma o tym dyskusji. A warto zmienić ten system - zauważył Adam Abramowicz.

Utworzony w czerwcu urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ma być „gwarantem wdrożenia zasad Konstytucji Biznesu”. Do jego zadań oprócz m.in. opiniowania aktów prawnych ważnych dla przedsiębiorców, należy też podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach.

Czytaj też: "Nowelizację wprowadza się, żeby zarobić na podatnikach". Była wiceminister finansów o pomysłach PiS

PiS chce wprowadzić zmiany w podatkach. "Nie są ani proste, ani przyjazne, ani przejrzyste" - mówiła dr Irena Ożóg

TOK FM PREMIUM