Zmiana czasu 2018. Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?
Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>
Zdaniem przedstawicieli konfederacji pracodawców Lewiatan, zapowiedziane przez Komisję Europejską odejście od zmiany czasu w całej Unii to dla przedsiębiorców dobra informacja.
Koniec z przestawianiem zegarków to spora korzyść, chociażby dla firm zajmujących się transportem. Ale nie tylko dla nich. Brak corocznego zamieszania na lotniskach czy kolei powinien się opłacić wszystkim.
Czytaj też: Zmiana czasu 2018. Uwaga, w weekend pociągi staną na godzinę>>>
Zmiana czasu ostatni raz. Bez podziału na Zachód i Wschód
O tym, czy będzie to na stałe czas letni czy zimowy, każdy kraj może - wedle wytycznych Komisji Europejskiej - podjąć niezależnie.
Jednak, jak podkreślił Jeremi Mordasewicz z konfederacji pracodawców Lewiatan najważniejsze, by wszystkie kraje członkowskie Unii przyjęły ten sam czas, bez podziału na zachód i wschód Europy. Dlaczego?
- Kontakty między poszczególnymi państwami są już tak intensywne, że powinniśmy decyzję podjąć wspólnie - powiedział.
Nawet jeśli przyjęty w Polsce na stałe czas w praktyce będzie oznaczał, że na przykład zimą o godzinie ósmej rano nadal będzie ciemno.
- Nie jest powiedziane, że nasze dzieci muszą chodzić do szkoły na ósmą rano. To jest kwestia umowna. Oczywiście, będziemy wtedy mieli trochę więcej czasu po południu. Nie demonizowałbym znaczenia tego, który czas przyjmiemy - mówił Mordasewicz.
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, wszystkie kraje UE mają podjąć decyzję o przyjęciu letniego, bądź zimowego czasu najpóźniej do końca kwietnia przyszłego roku.
Zmiana czasu. Czy w UE zapanuje chaos?
Jak donosi portal informacyjny politico.com - w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy dyplomatów, którzy mówią: możliwość przyjęcia w każdym kraju UE dowolnego rozwiązania w kwestii zmiany czasu, to prowokowanie chaosu.
Wiele z tych głosów popiera pomysł, aby wszystkie kraje unijne podjęły decyzję wspólnie.
Na razie pojawiają się wstępne deklaracje poszczególnych krajów. I tak, Polska, Cypr i Portugalia prawdopodobnie zdecydują się na czas letni. Kraje skandynawskie - na czas zimowy. A Grecja w ogóle nie zamierza rezygnować z sezonowej zmiany czasu.
Czytaj też: Przewodniczący Komisji Europejskiej: Decyzja została podjęta. Nie będzie już zmiany czasu w UE
DOSTĘP PREMIUM
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- "Radek poszedł trochę za daleko. Musi uważać na robienie skrótów myślowych"
- Hospicjum to szansa
- Szkoła bez religii? "Wody w usta nabierać nie będziemy. Koniec z finansowaniem Kościoła z publicznych pieniędzy"
- "Ktoś może popełnić samobójstwo". Przemoc i wyzwiska u rzecznika przedsiębiorców bez reakcji. "Chcą samosądu, jak na Lisie"
- Donald Trump powróci na Facebooka nie "ze względu na demokratyczne wartości, a z pobudek czysto biznesowych"
- Ukraina szykuje się do ofensywy? "Administracja USA uważa, że Ukraina jest w stanie wygrać"
- "Zidiocenie z antypisizmu", czyli komu wszystko kojarzy się z jednym
- Turcja blokuje Szwecji drogę do NATO i nie odpuści. "To dla Erdogana wymarzona sytuacja"
- NASA: Tej nocy planetoida przeleci bardzo blisko Ziemi