Zmiana czasu 2018. Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?

Zegarki dzisiejszej nocy przestawimy z godziny trzeciej na drugą i pośpimy o godzinę dłużej. Czy będzie to ostatnie przestawianie zegarków? Wszystko w rękach polskiego rządu. Z ankiety przeprowadzonej przez UE wynika, że 84 proc. Europejczyków popiera zniesienie zmiany czasu.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Zdaniem przedstawicieli konfederacji pracodawców Lewiatan, zapowiedziane przez Komisję Europejską odejście od zmiany czasu w całej Unii to dla przedsiębiorców dobra informacja.

Koniec z przestawianiem zegarków to spora korzyść, chociażby dla firm zajmujących się transportem. Ale nie tylko dla nich. Brak corocznego zamieszania na lotniskach czy kolei powinien się opłacić wszystkim.

Czytaj też: Zmiana czasu 2018. Uwaga, w weekend pociągi staną na godzinę>>>

Zmiana czasu ostatni raz. Bez podziału na Zachód i Wschód

O tym, czy będzie to na stałe czas letni czy zimowy, każdy kraj może - wedle wytycznych Komisji Europejskiej - podjąć niezależnie.

Jednak, jak podkreślił Jeremi Mordasewicz z konfederacji pracodawców Lewiatan  najważniejsze, by wszystkie kraje członkowskie Unii przyjęły ten sam czas, bez podziału na zachód i wschód Europy. Dlaczego?

- Kontakty między poszczególnymi państwami są już tak intensywne, że powinniśmy decyzję podjąć wspólnie - powiedział.

Nawet jeśli przyjęty w Polsce na stałe czas w praktyce będzie oznaczał, że na przykład zimą o godzinie ósmej rano nadal będzie ciemno.

- Nie jest powiedziane, że nasze dzieci muszą chodzić do szkoły na ósmą rano. To jest kwestia umowna. Oczywiście, będziemy wtedy mieli trochę więcej czasu po południu. Nie demonizowałbym znaczenia tego, który czas przyjmiemy - mówił Mordasewicz.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, wszystkie kraje UE mają podjąć decyzję o przyjęciu letniego, bądź zimowego czasu najpóźniej do końca kwietnia przyszłego roku.

Zmiana czasu. Czy w UE zapanuje chaos?

Jak donosi portal informacyjny politico.com - w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy dyplomatów, którzy mówią: możliwość przyjęcia w każdym kraju UE dowolnego rozwiązania w kwestii zmiany czasu, to prowokowanie chaosu.

Wiele z tych głosów popiera pomysł, aby wszystkie kraje unijne podjęły decyzję wspólnie.

Na razie pojawiają się wstępne deklaracje poszczególnych krajów. I tak, Polska, Cypr i Portugalia prawdopodobnie zdecydują się na czas letni. Kraje skandynawskie - na czas zimowy. A Grecja w ogóle nie zamierza rezygnować z sezonowej zmiany czasu.

Czytaj też:  Przewodniczący Komisji Europejskiej: Decyzja została podjęta. Nie będzie już zmiany czasu w UE

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM