Stanisław Tyszka (Kukiz'15): Dziwię się prezydentowi, że nie poczekał z powołaniem sędziów Sądu Najwyższego

- Dziwię się prezydentowi, że nie poczekał z powołaniem sędziów Sądu Najwyższego - mówił w Poranku Radia TOK FM wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka.

Wczoraj Andrzej Duda powołał 27 sędziów do trzech Izb Sądu Najwyższego. Zrobił to mimo orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego wstrzymujących te powołania, co według Stanisława Tyszki będzie miało poważne konsekwencje.

- Wokół Sądu Najwyższego jest zamieszanie, które nie służy powadze sytuacji. A najwyższa rozgrywka toczy się obecnie na poziomie europejskim - powiedział gość Radia TOK FM.

Dlaczego zatem Kukiz'15 brał udział w powołaniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa w tym roku?

- KRS musi funkcjonować. Nie jestem zadowolony z jej kształtu, bo powinna być wybrana w wyborach bezpośrednich. Całe zamieszanie wokół sądownictwa jest dużym błędem Prawa i Sprawiedliwości, które rozpoczęło reformę sądownictwa od góry, zamiast od dołu. Odwrotnie, niż my byśmy chcieli - mówił wicemarszałek Sejmu.

Powiedział, że posłowie partii Kukiz'15 nie zamierzają "drzeć szat jako opozycja totalna".

- Przestańcie wy, dziennikarze obwiniać Kukiz'15. Jesteśmy ugrupowaniem propaństwowym, po prostu nie chcemy paraliżu instytucji państwa. Robimy co możemy, mamy jedynie 29 posłów - dodał.

Przypomnijmy. Najprawdopodobniej w ciągu kilku dni unijny Trybunał Sprawiedliwości zadecyduje czy zawiesi przepisy prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym - na jej podstawie przeniesiono w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat.

Wybory samorządowe 2018: 

W trakcie audycji Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę na to, że Kukiz'15 jest mało widoczny w kampanii samorządowej. - Nie ma merytorycznej debaty, tylko nawalanie się łopatkami po głowach w piaskownicy - odpowiedział Stanisław Tyszka, dodając: 

- Goliatem są tu dwie partie, olbrzymie machiny medialne z zaprzyjaźnionymi lub finansowanymi przez siebie mediami. Pobierającymi subwencje partyjne. I jest nasze ugrupowanie, którego kandydaci jako jedyni w Polsce prowadzą kampanię za własne pieniądze - powiedział Stanisław Tyszka.

Wicemarszałek Sejmu skomentował też poparcie dla Marka Jakubiaka w Warszawie

- Paweł Kukiz popiera Marka Jakubiaka, ale widzi też innych kandydatów. Docenia na przykład, tak jak ja, fajne rzeczy, które robi Paweł Tanajno - powiedział. 

Czytaj też: Gdy wygra Trzaskowski, PiS nie da na metro? Zandberg: Działania partii rządzącej to polityka azjatycka

"Jeżeli zbije się opozycję w jeden bezideowy amalgamat, to skończy się to małą frekwencją wyborczą"

TOK FM PREMIUM